Menu

Zvýšený dojezd Jaguaru I-Pace díky technologii z Formule

Zvýšený dojezd Jaguaru I-Pace díky technologii z Formule

Britská automobilka se snaží udržet povědomí o svém prvním elektrickém voze. Teplotní systém Jaguaru I-Pace bude revoluční ve smyslu přidaného dojezdu. Chytrá správa odcházejícího tepla je důležitou součástí, která by podle společnosti neměla být podceňována. Část technologie dokonce půjde přímo ze závodů Formule E, kde se Jaguar cítí jako doma.

Již od odhalení konceptu se automobilka snaží všemožně vůz propagovat a pravidelně odhaluje různé funkce, které budou ve finálním voze. Tentokrát přišli s dost zajímavou novinkou, která dokáže zvýšit dojezd vozu bez návaznosti na energetickou hustotu baterie. Zatímco se spalovacími motory se spousta tepla ztrácí, u elektromobilů by se dalo přebytečné horko využít. Toho si je vědom i Jaguar, který přišel se svým teplotním systémem.

Jaguar I-Pace

Jaguar I-Pace

1.0
  • Typ pohonu Elektro
  • Uvedení na trh 2017
  • Operační systém Jaguar
  • Dojezd 500 km
  • Cena při uvedení na trh N/A
  • Motor N/A

Inspirace z Formule E

Britský výrobce aut se nechal přímo inspirovat svou kariérou v závodech Formule E, kde využívají vytvořené teplo ve svůj prospěch a tím zvyšují dojezd. To znamená, že řidiči dokáží jezdit rychleji a na trati vydržet s jedinou baterií delší dobu. Ve videu se Jaguar vyjádřil k technologii takto.

Kontrola teplot je důležitá pro každé auto, nicméně pro elektromobily je toto zásadní technologie. My ji využijeme v konceptu Jaguar I-PACE a formuli Jaguar I-TYPE. V závodění znamená efektivní teplotní systém lepší výkony na trati. Pro osobní auto je důležitý dojezd, který by mohl vzrůst o 50 kilometrů.

Dočkáme se představení v roce 2017?

Jaguar I-Pace je jeden z nejočekávanějších elektromobilů současnosti. Odhalen bude pravděpodobně na konci roku 2017 během Frankfurtské Auto Show. Ta bude zajímavá, protože nejspíš uvidíme elektrifikované BMW řady 3 a nové auto na baterky od Volva. Do produkce by se mohl dostat v půlce roku 2018, což je v podstatě chvilka od odhalení konceptu.

Chystaný model bude postaven na platformě sportovního SUV. K dispozici dostane 90 kWh baterii, díky které v ideálních podmínkách ujede přes 500 kilometrů na jedno nabití. Nicméně jedná se o NEDC údaj, to znamená, že skutečný dojezd může být okolo 350 kilometrů. Na cenovku, kterou I-Pace dostane, stále netrpělivě čekáme.

Líbí se vám technologie Jaguaru I-Pace?

Zdroj: youtube.com