Menu

USA odstupuje od Pařížské klimatické dohody!

USA odstupuje od Pařížské klimatické dohody

Včera večer Donald Trump potvrdil obavy hned několika zemí a oznámil, že USA odstupuje od Pařížské klimatické dohody s okamžitou platností. Dohoda byla uzavřena teprve v prosinci roku 2015 všemi státy krom Nicaragui a Sýrie. Gró dobrovolné dohody je snížení globálního oteplování na Zemi a tím vytvořit lepší životní prostředí pro lidstvo.

Zajímavost:

Od počátku 20. století narostla teplota vzduchu a povrchových vod o 0,8 °C, z toho dvě třetiny nárůstu nastaly až po roce 1980. 

USA odstupuje od Pařížské klimatické dohody

Spojené Státy dle dostupných informací budou znova uvažovat o zapojení se do dohody, nicméně pod férovějšími podmínkami. Co tím však prezident Trump myslel, nevíme. Odstoupení si našlo celou řadu kritiků od států, měst i soukromých firem. Trojice amerických států New York, Washington a Kalifornie vytvořili „United States Climate Alliance“, kde se zasadí o prosazování ideji Pařížské klimatické dohody. Na popud tohoto rozhodnutí se přidalo dalších více jak 60 amerických měst, ve kterých dohromady žije přes 30 milionů lidí.

Trump ztrácí členy své rady

Elon Musk, který stojí za úspěchem automobilky Tesla, odstoupil z poradních pozic prezidenta Trumpa. V případě odchodu USA z Pařížské dohody mu totiž nezbývá jediný důvod, proč se dostavit na pravidelné schůze v Bílém domě. Ve většině případů vždy obhajoval ochranu životního prostředí a imigranty. Vyjádřil se k tomu na svém Twitteru.

Myslíte, že odchod USA je moudrým řešením?

Zdroje: Twitter.com, Electrek.co