Někteří fanoušci elektromobilů nemusí vědět, že Toyota a Tesla spolupracovali. To se však změnilo a japonská automobilka definitivně končí veškerou aktivitu s Teslou. V minulosti Toyota zainvestovala nemalé peníze do vývoje vodíkových aut, to se však vůbec nepovedlo a tak začíná aktivní vývoj vlastního elektromobilu.

Toyota přišla s velkou investicí

Japonská automobilka investovala do Tesly 50 milionů dolarů a zajistila obrovskou slevu na továrnu společnosti Nummi ve Fremontu. Místo ni tam dnes stojí Tesla a zaměstnává tisíce lidí. Na oplátku si v roce 2014 nechali japonci dodávat elektrický pohon pro jejich model RAV4 EV, který skončil propadákem. V ten samý rok prodali většinu akcií s pěkným ziskem – tím také minimalizovali ztráty na vozu RAV4 EV. Posledních několik akcií prodali japonci minulý rok. To potvrdil i mluvčí automobilky Ryo Sakai v rozhovoru pro Reuters.

Naše spolupráce s Teslou skončila před nějakou dobou. Protože ze strany Tesly i naši nedošlo k žádné nové domluvě, rozhodli jsme se prodat zbylé akcie.

Tesla už spolupracovat nepotřebuje

Jediné, co zbylo z krátkého partnerství dvou automobilek je pár neúspěšných vozů Toyota RAV4 EV (okolo 2500 kusů) a vzpomínky. Tesla měla podobnou spolupráci i s Daimlerem, ta však také skončila minulý rok. Z postoje Tesly to nyní vypadá, že se už nechystá vrhnout do spolupráce s žádnou jinou společností. Ostatní automobilku vnímají jako velkou konkurenci, které by pomáhat nechtěli.

[aps_product_sz id=“1156″]

Jaký máte názor na ukončení partnerství?

Zdroj: electrek.co