Menu

Nissan Leaf v testu: nejprodávanější elektromobil na světě, který dnes už ztrácí dech

Autor:  Jan Dolejš Kategorie:  Testy
2.3.2017 20:00

Po recenzi povedeného automobilu Hyundai Ioniq EV usedáme za volant nejprodávanějšího elektromobilu na světě. Jak dopadl Nissan Leaf v našem testu? Zaslouží si titul nejprodávanější automobil s elektrickým pohonem na světě?

Obsah recenze

Smíšené pocity hned v počátku

Do rukou se nám dostal Nissan Leaf v nejvybavenější verzi Tekna s hnědou barvou. Design automobilu má velký potenciál zaujmout, otázkou ale zůstává v jakém smyslu. Nebojíme se jej označit za kontroverzní – Nissan Leaf se chce na první pohled odlišit od většiny automobilů, které na silnicích potkáte. Na nás příliš velký dojem neudělal, ale je to samozřejmě věc vkusu. Člověk si možná při pohledu na fotografie neuvědomí, že Leaf není vůbec malé auto. Svými rozměry naopak překonává například známý Volkswagen Golf, a to nejen délkou, ale hlavně výškou.

Přední i zadní světlomety vystupují výrazně z karoserie, což je opět jeden z typickým prvků tohoto automobilu a ne každému může sednout. Přední maska nepůsobí nikterak agresivně a z jistého úhlu vypadá poměrně dobře. Ani zde nenalezneme žádné průduchy k motoru, což ale Nissan vyřešil dobře a není zde žádný kýčovitý prvek jako u Ioniqa.

Interiér neurazí, ale ani výrazně nezaujme

Přestože na prezentačních fotografiích působí interiér vozidla moderním a luxusním nádechem, náš první dojem takový vůbec nebyl. Rozhodně nás neurazil, ale neměli jsme ani pocit, že bychom se posadili do automobilu na elektrickou energii, jehož cenovka se navíc šplhá k 1 milionu korun. Na první pohled zde nezaujme žádný netradiční prvek, snad jen fakt, že není kam strčit klíček. Ten je totiž bezkontaktní a stačí jej nosit v kapse.

Po zmačknutí tlačítka nás přivítá úvodní melodie, která signalizuje, že je vše připraveno k jízdě. Startovat motor samozřejmě nemusíme, stačí jen zařadit rychlost a vyrazit. Zde jsme se dočkali první vtipné příhody, kdy se nám nedařilo automobil odbrzdit – ruční brzda je totiž řešena formou pedálu, který po aktivování není vidět. Zajímavé je také řešení samotného řazení, ke kterému se ještě dostaneme. První pocity z jízdy byly ale pozitivní – Nissan Leaf má slušné zrychlení a díky jednostupňové převodovce je průběh jízdy plynulý. Kladně hodnotíme po prvním svezení i podvozek.

Specifikace

Nissan-Leaf

Nissan Leaf

5.8
  • Typ pohonu Elektro
  • Uvedení na trh 2010
  • Operační systém NissanConnect
  • Dojezd 250 km
  • Cena při uvedení na trh od 730 000 Kč
  • Motor Elektrický synchronní

Kontroverzní design, který rozhodně zaujme

Je jisté, že Nissan Leaf svým zevnějškem zaujme. Ať už v pozitivních či negativních duchu, na silnici si jej většinou spolehlivě všimnete. Karoserie na první pohled ale neprozradí, že se jedná o vůz poháněný elektrickou energií. Nissan Leaf je naopak od pohledu rodinným hatchbackem, který nebude závodit s Teslou, ale chce spíše představovat symbol všestranného automobilu pro každodenní cestování městem i s rodinnou. S délkou 4445 milimetrů je třeba o necelých 10 cm delší než známý Volkswagen Golf a „jen“ o 20 cm kratší než Škoda Octavia III. S výškou 1550 mm ale poráží oba modely. I díky tomu dokáže automobil pohodlně převážet 5 osob a stydět se nemusí ani za zavazadlový prostor.

Přední část působí celkem sympaticky a Nissan spolehlivě zamaskoval, že se jedná o elektromobil. V první chvíli si člověk ani neuvědomí, že zde nejsou žádné větší otvory k proudění vzduchu k motoru. Nad povrch výrazně vystupují světlomety, což vypadá netradičně a je otázkou vkusu, zda se takový počin bude líbit. Pochválit ale můžeme rozhodně LED a čiré sklo. Ne zrovna typický je i obrovský nárazník, který vstupuje až do části kapoty. V místě loga automobilky je umístěn kryt konektorů pro nabíjení, který se otevírá podobně jako kapota.

Neméně odvážně se Nissan vypořádal i se zadní částí, která je opět vyzývavě tvarována. Také světlomety tento tvar kopírují a zadní víko je mírně zapuštěno oproti masivnímu nárazníku. Leaf dostal i slušivé křídlo v horní části, ve kterém je umístěno brzdové světlo a také solární panel pro napájení některých přístrojů v automobilu. Za zmínku stojí přítomnost couvací kamery v zadním víku, ale i kamer v zrcátkách a v předním krytu. Ty jsou použity pro panoramatický pohled při couvání.


Nenápadný, ale prostorný interiér

Už jsme to načali v úvodu – interiér vozu Nissan Leaf neurazí, ale asi jsme čekali trochu více. Při prvním posezení jsme neměli pocit, že sedíme v moderním elektromobilu, jehož cena sahá k 1 milionu korun. Zkrátka a dobře na nás Nissan Leaf působí obyčejně, a to jak vzhledem prostředí, tak i jeho zpracováním a použitými materiály. Japonský výrobce se sice pyšní spoustou recyklovaných materiálů, což kvitujeme, bohužel si to často vybírá daň v podobě tvrdých a na pohled laciných plastů.

Palubní deska na fotografiích vypadá skvěle, v reálném použití už to ale tak oslnivé není a působí na nás trochu lacinějším dojmem. Z boku je vidět, že velkou část tvoří černý plast a prosvítají zde jen některé části, a to ne vždy úplně dokonale. Na rozmístění prvků jsme si také chvíli zvykali a nejsme úplně přesvědčeni, zda potřebuje mít řidič neustálý přehled o teplotě baterií na tak velkém prostoru palubní desky. V prostředním panelu je umístěn 7″ displej, který slouží k ovládání palubního systému automobilu a používání GPS navigace či pohled na couvací kamery.

Netradičně řešená parkovací brzda a řazení

Nissan vymýšlí netypická řešení i uvnitř vozu, příkladem je například parkovací brzda. Ta se zde asi nebude označovat jako „ruční brzda“, protože je ovládána pedálem a nohou. Toto použití samozřejmě nijak nebrání jejímu použití, na druhou stranu se ptáme sami sebe, proč Nissan vymýšlí něco dávno vymyšleného a zvolil jiné řešení, než na které je většina zvyklá. Podobné je to i s voličem rychlostí, který připomíná miniaturní řadící páku. Dokonce i pohyby pro řazení jsou stejné, přestože se jedná o elektronické spínače. Ocenili bychom raději tradiční přepínač ve formě tlačítek nebo páčky pod volantem.

Dostatek prostoru vpředu, vzadu i v kufru

Že Leaf není prcek, dokládá i fakt, že se za volant bez větších problémů vměstnají i mohutnější jedinci s výškou okolo dvou metrů. Ani prostor vzadu není výrazně omezen a vcelku pohodlně se zde usadí 5členná rodinka. A kufr? Díky objemu 370 litrů se do něj vejde i větší nákup a je to stále o 20 litrů více než třeba v Ioniqu EV, což by většina na první pohled netipovala. Jsou samozřejmě i vozy s větším kufrem, ale pro nás byla tato hodnota spíše příjemným překvapením. Opět je potřeba vyhradit menší část kufru na kabely pro nabíjení, které se budou rozhodně hodit.


Několik netradičních prvků, na které si budete zvykat

Z pohledu uživatelského komfortu na vás čeká několik prvků, se kterými člověk zpočátku může bojovat a bude si muset zvyknout. O řadící páčce a ruční brzdě jsme již mluvili. Tyto dva prvky nás překvapily asi úplně nejvíce. Zpočátku jsme tápali po funkci některých tlačítek pod volantem, která jsou podivně označena a ovládají údaje na palubním počítači. Dá se ale s jistotou říci, že pokud zvládnete automobil odbrzdit a navolit rychlost, nic nebrání v jízdě. Na zbytek budete docházet postupně.

Palubní systém nám dává přístup k informacím o vozidle, spotřeba a dojezdu, ovládání hudby a rádia, GPS navigace či služeb Nissan Connect. Sedmipalcový panel je dotykový, což zjednodušuje jeho ovládání. Displej je jen trochu více zapuštěn a kvůli rámečku se občas špatně mačkají volby u okrajů obrazovky. Jeho čitelnost i přesnost je ale v pořádku, odezvy systému jsou pak o něco pomalejší, ale na dlouhé čekání také jen tak nenarazíte. Jen to zkrátka není vždy hned, jako jsme zvyklí u dnešních smartphonů.

Test-Nissan-Leaf-system

GPS navigace nás vždy spolehlivě dovedla do cíle, je ale opět vidět, že její možnosti jsou oproti aplikacím pro telefon trochu omezeny. Ani navigování nemá vždy tak hladký průběh a kolikrát člověk z mapy nepozná, zda má zatočit již nyní, nebo až později. Rozhodně ale kvitujeme, že má Nissan Leaf ve své databázi nabíjecí stojany, což usnadní plánování cest a dobíjení. Zároveň nám dokáže na mapě zobrazit, do jakých oblastí se na současný stav baterie můžeme bez dobíjení dostat.

Pochvalujeme si i klimatizaci, která začala fungovat po zapnutí vcelku rychle. V naší výbavě bylo k dispozici i vyhřívání volantu a všech sedaček, což se v zimě rozhodně hodí. Nissan se sice chlubí, že klimatizace a topení je velice efektivní, i přesto ale musíte počítat s tím, že při častém topení v zimě klesne dojezd automobilu i o desítky kilometrů. Na to vás ale automobil upozorní.

Hbitý ve městě, průměrný mimo něj

Stejně jako konkurence je i Nissan Leaf vybaven kombinací elektromotoru a jednostupňové převodovky, díky čemuž je jízda opravdu pohodlná, dynamická a řidič se může plně věnovat řízení. Elektromotor je slyšet opravdu jen při pomalé jízdě hlavně v uzavřeném prostoru (garáži) a trochu při brzdění a rekuperaci. Za jízdy je slyšet hlavě podvozek a kola, která vydávají hluk při styku s vozovkou a nerovnostmi. Nissan implementoval také systém pro chodce, který zvuk při nízké rychlosti a couvání zesiluje, aby o vás chodci věděli a snížilo se nebezpečí nehody.

Z křižovatky vypálí rychle, pak už to tak slavné není

Elektromotor má papírově jen 109 koní, kroutící moment ale činí slušných 250 Nm. Motor navíc jede od spodních otáček, a tak je zrychlení z 0 opravdu slušné. Na křižovatce díky tomu překvapíte nejednoho řidiče. Nárůst výkonu je citelný přibližně do 80 km/h, pak začne motor pomalu „vadnout“. Nad 100 km/h už se rozhodně nejedná o žádného rychlíka, ale s tím asi ani nikdo moc nepočítá. Maximální rychlost je navíc omezena na 144 km/h. Na české dálnice dostačující, že?

Nissan Leaf nabízí běžný a ECO režim, který šetří energii (podle Nissanu až o 10 %). Automobil je ale o poznání pomalejší a při rozjedu budete šlapat na plyn skoro až k podlaze. Samozřejmě díky tomu ušetříte slušnou porci energii, ale upřímně jsme si na tento režim moc dobře nezvykli a aktivovali jej až v případě, kdy jsme potřebovali dojet delší vzdálenost. Dále je možné měnit režimy B a D na řadící „páce“. Rozdíl je v intenzitě rekuperace energie a tím spojené síly brzdění motorem. Mezi těmito režimy lze plynule přecházet i během jízdy.

Podvozek je na náš vkus možná trochu měkký, na druhou stranu žehlí zdatně nerovnosti českých silnic. Díky přesnému řízení snese Leaf i svižnější tempo, které z něj sice nedělá sportovnější vůz, ale opět spíše příjemně překvapuje.


Dojezd? 150 kilometrů s jistotou, pak už s jen lehčí nohou

Ani u Nissanu Leaf nejsme úplně nadšeni z jeho dojezdu na jedno nabití, což je stále největší nevýhodou současných elektromobilů. Nissan udává u modelu s 30kWh baterií dojezd až 250 kilometrů, což nezní špatně. Bohužel jsou to opět spíše „laboratorní“ testy, které se úplně neslučují s reálnými hodnotami. V zimních podmínkách je dojezd snížen i samotnou teplotou okolí (baterie má v nízkých teplotách o něco nižší kapacitu), ale ještě více o používání topení.

Při našem testování jsme se běžně dostávali na dojezd okolo 150 km, více než 160 km jsme v zimních podmínkách nepřekročili. Zapnutí topení vás ihned informuje o počtu kilometrů, které tím ztratíte. Běžně to bylo podle počítače okolo 15-20 kilometrů. Dokážeme si představit, že bez použití topení a v teplejším prostředí by bylo reálné se dostat na 180 km, to už ale chce použití režimu ECO a jezdit s lehkou nohou. Člověk se zároveň musí naučit brzdit motorem, což je nezbytné pro delší dojezd automobilu. Pomůže v tom i možnost měnit režim B a D.

Půl hodina na nabíječce a můžete vyrazit

Protože průběh nabíjení dnešních baterií není lineární a v určité fázi se prudce zpomaluje, výrobci rádi uvádí rychlost nabíjení do 80 %. Do tohoto stavu se dokáže Nissan Leaf nabít již po 30 minutách s 50kW rychlonabíječkou. Nabití do 100 % pak trvá okolo jedné hodiny. Pokud použijete pomalejší AC nabíječky například v obchodních centrech, doba nabíjení se může prodloužit až na 6 hodin. S domácí nabíječkou je to dokonce až 15 hodin, což je strašidelný údaj.

Nissan Leaf používá standard CHAdeMO, který jsme pravidelně používali u nabíjecích stanic od ČEZu. Přístup k tomuto konektoru je v krytu přední masky, což se hodí – nemusíte ke stojanům nutně couvat. Vedle CHAdeMO konektoru je umístěn i konektor pro pomalejší nabíjení. Kabely k tomu určené jsou k uloženy v zavazadlovém prostoru. Při nabíjení nelze konektor z automobil vypojit, musíte ukončit nabíjení ze stojanu nebo z automobilu. Lze také nastavit, aby se konektor odemkl automaticky v případě, že bude nabíjení dokončeno.

Jsme rádi, že má v sobě Leaf databázi českých stojanů a dokáže vás tedy navést k nejbližší možnosti nabíjení přímo skrze svůj palubní systém. Lze dokonce i nabíječky filtrovat podle jejich typu a rychlosti nabíjení. Nechybí ani šikovné zobrazení na mapě, kam všude se současným stavem baterie dojedete.


Spravujte svůj automobil odkudkoliv z mobilního telefonu

Nissan Leaf samozřejmě nabídne možnost propojení mobilního telefonu s palubním systémem, což vám umožní používat telefon jako Bluetooth hansdfree a také poslouchat hudbu z paměti telefonu. Při volání ani spárování jsme na žádné problémy nenarazili a vše fungovalo tak, jak jsme zvyklí. Nissan Leaf jde ale ještě dále a nabídne svůj systém Nissan Connect, který umožňuje spravovat automobil na dálku. Nejprve je nutné si na internetu vytvořit účet, budete potřebovat VIN vozidla a číslo motoru. Vše popisujete oficiální návod.

Následně budete mít možnost na dálku nastavovat různé parametry a přijímat notifikace. Oceňujeme, že je konečně možné mobilním telefonem sledovat stav nabití a nechat si poslat notifikaci, až se automobil nabije, abychom mohli vyrazit. Na dálku můžete ale mimo jiné ovládat také klimatizaci, což se skvěle hodí zejména v zimních obdobích – před cestou si z pohodlí domova v automobilu zatopíte. Možností je zjištění polohy automobilu (může se hodit na parkovišti nebo při odcizení), sledování statistik jízdy nebo vzdálené zaslání trasy, kterou jste si předem naplánovali například na počítači.

Systém NissanConnect je dostupný u vyšší výbavy, případně za příplatek 24 000 Kč. Vyplatí se, protože součástí je i navigace. Android Auto ani Apple Car zde nehledejme, ale možná se dočkáme v dalších generacích Leafa.


Panoramatická couvací kamera, ochrana pro chodce i solární panel

Nissan Leaf v nejvyšší výbavě toho nabídne hodně. Kromě běžných technologií ABS, EBD a ESP, kterými je dnes vybavena většina vozů, nabídne také třeba VSP – zvuková signalizace pro chodce, kteří se díky tomu dozví, že jste v blízkém okolí. Samozřejmostí je i tempomat a omezovač rychlosti, trochu nás ale mrzí, že tempomat není adaptivní.

Oceňujeme, že nás systém dokáže upozorňovat na stojany v okolí, zobrazí dojezd na mapě a dokážeme si cestu naplánovat i skrze mobilní telefon. Součástí palubní desky je i druhý displej, kde je kromě údaje o čase a rychlosti zobrazen také stav ECO jízdy. Zpočátku jsme si nebyli jistí, co údaje znamenají, ale je to vlastně jednoduché – šetrnou jízdou vám pomalu roste strom. Pokud vyroste, znamená to, že jedete s malou spotřebou energie.

Ve vyšších stupních výbavy je v zadním spoileru umístěn také solární panel, který podle Nissanu pomáhá napájet méně náročné systémy (rádio, klimatizaci apod.) a měl by tedy teoreticky o něco prodloužit dojezd automobilu. Je otázkou, jak moc je to znát při efektivitě a velikosti takového panelu. Velice zajímavá je couvací panoramatická kamera, která vytváří obraz pomocí 4 kamer kolem vozu. Na displeji systému vidíte z horního pohledu váš automobil a při couvání předměty okolo vás. Ty jsou sice vlivem širokého záběru kamer opticky deformovány, ale vzdálenost od vašeho vozidla sedí. A to se rozhodně může hodit.


Tři stupně výbavy s cenou od 730 000 Kč

Nissan Leaf se na českém trhu dá zakoupit se třemi stupni výbavy – Visia, Acenta, Tekna. Nejlevnější stupeň výbavy lze pořídit také se slabší 24kWh baterií, což vyjde na 730 000 Kč. Nejvybavenější verze, kterou jsme měli k dispozici, vyšla v základu na  936 400 Kč. Oproti levnějším variantám nabídne například systém NissanConnect, 17″ kola z lehké slitiny, dešťový senzor, LED přední světlomety, panoramatickou kameru, solární panel či audiosystém BOSE. Více rozdílů prozradí oficiální ceník vozidla.

Nissan Leaf: Konkurence jej dohání

Nissan Leaf je velmi dobrým automobilem, který je s námi na trhu již od roku 2010. Za tu dobu si našel spoustu zájemců a vysloužil si titul nejprodávanějšího elektromobilu na světě. Zasloužila se o to především vyváženost jednotlivých vlastností automobilu. Chválíme prostorný interiér, dynamickou a plynulou jízdu či pohodlný a jistý podvozek. Potěšily nás i některé zajímavé inovace jako třeba panoramatická couvací kamera či systém NissanConnect pro vzdálenou správu automobilu.

Design karoserie je samozřejmě velice subjektivní záležitostí, s jistotou ale můžeme říci, že je minimálně kontroverzní. Odvážíme se dokonce říci, že se většině lidem asi úplně líbit nebude, ale o to větší zalíbení si v něm může najít zbytek potenciálních zákazníků. Tradičně nás trápil krátký dojezd, který se k udávaným 250 km v našich zimních podmínkách ani nepřiblížil a reálně byl přibližně o 100 km kratší.

Nemůžeme se zároveň ubránit dojmu, že do budoucna to bude mít Nissan Leaf stále těžší a těžší. Přichází totiž nová konkurence, která toho za stejnou cenu může nabídnout více. A to jak po stránce designu, výbavy, tak třeba i dojezdu.

Klady

+ Prostorný interiér
+ Svižná a dynamická jízda
+ Pohodlný a jistý podvozek
+ NissanConnect a možnost spravovat automobil telefonem
+ Panoramatická couvací kamera

Zápory

– Reálný dojezd okolo 150 km
– Kontroverzní design
– Za danou cenu nabídne konkurence lepší výbavu

Za zapůjčení části nahrávací techniky děkujeme společnosti Beryko.cz.