Menu

Tesla Model Y bude levnější díky redukci délky kabelů

Tesla Model Y bude levnější díky redukci délky kabelů o 95%

Všechny elektromobily americké automobilky mají základní 12V baterie a příliš dlouhé kabely. Tesla Model Y bude levnější díky doslova brutální redukci, kdy plánují celkovou délku elektriky stáhnout na 100 metrů. Jen pro představu, Model S má momentálně kabely o délce 3 kilometry. Jedná se tedy o dost zásadní vylepšení, které může přinést levnější pořizovací cenu a snížit hmotnost vozu.

Nová platforma vozu

Elon Musk na konferenci po prvním kvartálním období okomentoval pár věcí ohledně připravovaného Modelu Y, což bude plně elektrický crossover. Konstatoval, že vůz bude postaven na kompletně nové platformě než předchozí modely a bude hlavně „trošku“ jinak poskládaný interiér. To vše proto, aby učinili vůz i výrobu mnohem efektivnější. Do toho dokonale zapadá redukce délky kabelů, protože je to jedna z velice důležitých věcí. Čím kratší budou, tím se výroba ve výsledku usnadní.

Tesla Model Y

Tesla Model Y

1.0
  • Typ pohonu Elektro
  • Uvedení na trh 2020
  • Operační systém Tesla proprietární
  • Dojezd 400 km
  • Cena při uvedení na trh N/A
  • Motor Třífázový indukční střídavý

Baterie s vyšším napětím

Jak dokážou tak masivně ovlivnit délku kabelů? Prozatím to vypadá tak, že se odstraní 12V baterie a nahradí se jinou, nejlépe 48V. V tom je dle Elona Muska zakopaný pes. Vyšší napětí vyžaduje tenčí kabely, což ve výsledku znamená snížení váhy. Jak jsme již zmínili, Model S disponuje délkou kabelů 3 kilometry. Model 3 bude mít jen 1.5 kilometru a Model Y by mohl mít kabely dlouhé 100 metrů!

Opravdu Tesla Model Y bude levnější?

Základní idea všeho je přímé napájení elektrických systémů z baterie. Komponenty však budou muset být kompletně předělány, aby mohly fungovat i při rozdílném napětí a extrémních podmínkách. Pokud se toto Tesle podaří, bude se jednat o velký průlom a vytvoří si před ostatními automobilkami ještě větší náskok. Model Y bude lehčí na výrobu, cena výrazně klesne a hmotnost se sníží. Elektrický crossover můžeme očekávat někdy v roce 2020 a Elon Musk počítá s milionovými prodeji. To, kde bude elektromobil vyráběn ještě není jisté.

Líbí se vám nová idea Elona Muska?

Zdroje: rmcardesign.comevobsession.com