Menu

Tesla Model S zvládla ujet 900 kilometrů na jedno nabití!

Tesla Model S zvládla ujet 900 kilometrů na jedno nabití!

Díky použití tzv. hypermilingu, kdy se řidič snaží s vozidlem jet co nejúsporněji, bylo možné vytvořit nový světový rekord v počtu ujetých kilometrů na jedno nabití. Není to sice technika, která by úspěšně mohla určovat dojezdovou vzdálenost vozu, nicméně je to krásný ukazatel toho, čeho lze dosáhnout při velice úsporné jízdě. Tesla Model S zvládla ujet 900 kilometrů díky šikovnosti elektroniky a řidičů. Podobný pokus jsme zaznamenali u Opelu Ampera-e, který zvládl dojezd 623 kilometrů.

Tesla Model S se nabíjí na startu

Pro rekord si vybrali okruh

Dřívější rekord držel majitel Tesly Model S 85D Casey Spener, který jel přibližnou rychlostí 35km/h po dobu 26ti hodin. Za tak dlouhou jízdu zvládl ujet 885 kilometrů. Nicméně za tu dobu automobilka vypustila do světa několik dalších verzí vozů, které mají vyšší energetickou kapacitu. Čili překonat rekord nebyla žádná těžká záležitost. O tento nový zápis do historie Tesly se zasloužili dva elektromobiloví nadšenci Steven Peeters a Joeri Cools, kteří k rekordu použili Model S P100D. Použili pro něj trošku jinou strategii. V Belgii kroužili na 26 kilometrů dlouhém okruhu, důvod vysvětlují na svém blogu.

Začali jsme pokus o rekord na 22 kW nabíjecí stanici, která měla být také naše cílová zastávka. Odtud jsme jeli kousek na naši 26 kilometrů dlouhou trať, která byla uzavřená přímo pro nás. Pravděpodobně by bylo více efektivní jet stále rovně s větrem v zádech, nicméně my jsme měli výhodu šance učit se každým kolem. Ke konci celého pokusu jsme přesně věděli, jak vybrat každou zatáčku tak, abychom ušetřili co nejvíce energie.

Tesla Model S zvládla ujet 900 kilometrů za 24 hodin

Celý „závod“ jeli rychlostí 40km/h, což byla dle palubního počítače hodnota, při které Model S bral nejméně energie. Konečná spotřeba byla 88 Wh na jeden kilometr. Během celé jízdy byla samozřejmě vypnutá klimatizace, takže si představte, jak dlouhá to musela být jízda. Podle časomíry skončili po 23 hodinách a 45 minutách.

tesla model s nahledovy

Tesla Model S

8.5
  • Typ pohonu Elektro
  • Uvedení na trh 2012
  • Operační systém Tesla proprietární
  • Dojezd 500 km
  • Cena při uvedení na trh od 1 900 000 Kč
  • Motor Třífázový indukční střídavý

Elon Musk zhruba před rokem zmínil, že lidé budou moci v roce 2017 ujet na jedno nabití přes 960 kilometrů. To už je blízko, nemyslíte? Možná s Modelem S 100D a jednou osobou v autě by se něco takového mohlo povést. Pokud bude mít někdo chuť pokořit stávající rekord, hurá do toho.

Celá trasa zvolená pro hypermiling

Tipnete, kolik by měl dojezd Model S 100D?

Zdroj: silver-lining.be