Menu

Tesla Model S je sedan, který ničí supersporty na potkání

Tesla Model S

Elektromobil Tesla Model S je první počin mladé americké automobilky po vstupu Elona Muska do firmy. Extrémně výkonný sedan nabídne neuvěřitelné zrychlení, luxusní interiér, spoustu místa a další benefity, které jsou úzce spojeny s elektrickým pohonem. Je to zároveň držitel několika rekordů a prvenství, které pramení z odlišné filozofie zakladatelů. Tento ‚‚zabiják supersportů‘‘ se postaral o revoluci v oblasti elektrifikace a během pár let si podmanil velkou fanouškovskou základnu. Pojďme se podívat na zoubek jednomu z nejoblíbenějších elektromobilů a vysvětlit si, ve kterých odvětvích je tak revoluční.

Obsah článku o Tesla Model S

Tesla Model S je sedan napěchovaný technologiemi

Tesla Model S vypadá na první pohled jako klasický sedan, který je vhodný pro většinu lidí. Potřebovali přijít s designem, který nebude vybočovat z komfortní zóny zákazníků. Nikdy nepřišli s přehnaným futuristickým konceptem jako ostatní výrobci aut, což jim pomohlo přemluvit ke koupi první zájemce. Nenápadně vyhlížející vůz pak překvapí svým výkonem a praktičností.

Pod hliníkovou konstrukcí najdeme mix nejrůznějších technologií, díky kterým by ve své podstatě Tesla Model S nemusela vypadat jako běžné auto. Tam, kde tradičně bývá motor je prostor pro nákupní tašky. Krom spousty místa má však dlouhý čumák auta ještě další velice důležité využití. Díky absenci spalovacího motoru se zvětšuje deformační zóna při čelním nárazu, což mnohem lépe ochrání posádku od případného zranění.

Tesla Model S

Svým výkonem Model S zastíní i supersport

Začněme tím, že by nebylo absolutně možné zkombinovat skvělé vlastnosti Tesly do sedanu se spalovacím motorem. Možná byste mohli do vozu přidat motor se stejným výkonem, nicméně výsledný hluk, vibrace a další komplikace by byli mimo realitu běžného používání. V tomto má elektromobil ze Silicon Valley obrovskou výhodu a zákazníci si ji uvědomují.

Možná vozy typu ‚‚sleeper‘‘ dokáží pokořit výkon Modelu S, nicméně o tom Tesla není. Vše se točí okolo možnosti instantního zrychlení, které dokáže vyprodukovat pouze elektromobil. Sešlápněte plynový pedál na podlahu a dostane se vám zrychlení hodné sportovního auta. Je škoda, že takový výkon si nemůžete udržet při delší jízdě. Například na předjetí je to perfektní, ale pokud byste měli jet takto delší trasu, baterie se začne přehřívat. V takové chvíli nastupuje speciální mód, který odstřihne část výkonu a čeká, až se akumulátor ochladí.

Při jízdě na dálnici si můžete užívat stejného rychlostního luxusu. Modelu S nedělá problém ve vyšších rychlostech vystřelit jako šíp a předjíždět jedno auto za druhým. Tohle je zároveň jeden z problémů ostatních elektromobilů, které nejsou schopné svým výkonem konkurovat.

Pokud má Tesla Model S někde slabinu, najdeme ji nejspíš v řízení. Je sice dynamické a přesné, nicméně to není nic speciálního. Necítíte tu typickou odezvu vozovky a celková propojenost s cestou se skrze posilovač řízení vytrácí. Do zatáček se vrhá s přehledem a díky chytré nápravě se nenaklání do stran.

Futuristický interiér působí levným dojmem

Výhody elektrického pohonu začnou být nad míru jasné, jakmile si sednete za volant. To teď nemyslíme váš úsměv na tváři, který budete mít pokaždé, když minete čerpací stanici. Po otevření předního a zadního kufru zjistíte, že máte k dispozici neuvěřitelných 1795 litrů využitelného prostoru. Tolik místa může nabídnout opravdu jen elektromobil.

V interiéru vás okamžitě praští do očí velký 17ti palcový displej, který byl použit i u Tesly Model X. Vypadá jako prodloužený iPad a můžete s ním ovládat všechny dostupné funkce. Od prosté klimatizace po nastavení výšky vozu. Samozřejmostí jsou pak informace o stavu baterie, využitelnosti energie, navigace, audio a další. Tím předešli nevzhledným tlačítkům, které většinu aut trápí a ještě dlouho trápit budou. Kdo by potřeboval spínač na střešní okno, když ho má v tabletu? Celkový dojem pak u vás vytvoří ‚‚wow‘‘ efekt a řeknete si, že jste se opravdu ocitli ve vesmírné lodi.

Tesla Model S interiér

Satelitní navigace je velmi inteligentní a přesná. Všechny funkce ve výsledku spoléhají na stálé internetové připojení a Google mapy. Někdy se může stát, že nebudete mít signál, a tak počítejte s pomalejším vyhledáváním. Měli jsme na test půjčený Model X a když jsme jeli přes les, stále jsme díky satelitům měli dostatečný signál. Nemusíte se tedy bát, že zapadnete v nějaké divočině.

Technologická lahůdka vás čeká v podobě Autopilotu. Ten umožňuje luxusnímu sedanu hned několik funkcí za jízdy, během které se nemusíte vy jako řidič o nic starat. Mezi ty nejpodstatnější patří asistent jízdy v jízdním pruhu a jeho změna, adaptivní tempomat, skenování okolních aut nebo asistent parkování. Co se týče multimédií, tak ty jsou do jisté míry omezením. Jediným způsobem puštění hudby se stává internetové připojení a program Spotify. Možnosti jako vložit CD nebo flash disk neexistují. Pokud se nad tím zamyslíme, je to vlastně dobře.

tesla model s nahledovy

Tesla Model S

8.5
  • Typ pohonu Elektro
  • Uvedení na trh 2012
  • Operační systém Tesla proprietární
  • Dojezd 500 km
  • Cena při uvedení na trh od 1 900 000 Kč
  • Motor Třífázový indukční střídavý

Ve výsledku se americký elektromobil řadí mezi jedny z nejpohodlnějších aut. Pozice za volantem je po vlastním nastavení skvělá, sedadla jsou pohodlná a odkládací prostor více než velkorysý. Pokud jste vysocí, nemusíte mít strach. Prostor nad hlavou je dostačující. Kvalita použitého materiálu by mohla být lepší, zvlášť, když vezmeme v potaz konečnou cenu. Model S je konkurencí pro BMW řady 7 nebo Mercedes S-Class a ti mají interiér mnohem lépe vyřešen.

Bezpečnější sedan na trhu nehledejte

Americká automobilka si zakládá na těch nejlepších hodnoceních, které lze v rámci crash testů udělit. Agentura IIHS stihla od vydání vozu v roce 2014 několikrát otestovat, zda si Tesla drží svůj standard. Výsledek je vždy potvrzen jako jeden z vůbec nejlepších ze všech sedanů na světě. Pocit bezpečí je k nezaplacení a i kvůli tomuto si Teslu Model S tolik lidí kupuje. Doporučujeme se podívat na video, které ukazuje jeden z druhů čelního nárazu.

Jaká je Tesla Model S cena v Česku?

V objednávkovém procesu si můžete vybrat čtyři verze baterií. Každá má něco do sebe a je důležité si promyslet, k čemu všemu budete auto potřebovat. Jestli chcete brutální zrychlení, dlouhý dojezd nebo snad obojí. Tesla má momentálně na výběr verze 75, 75D, 100D a P100D. Cena základního modelu se pohybuje v přepočtu od 1 570 000 Kč. Abyste měli lepší představu o výkonu a cenách všech modelů, vložili jsme vám nejdůležitější informace do tabulky.

Baterie Dojezd Zrychlení 0-100 km/h Cena
75 400 km 4,3 s 1 570 000 Kč
75D 416 km 4,2 s 1 685 000 Kč
100D 539 km 4,1 s 2 205 000 Kč
P100D 506 km 2,5 s 3 166 000 Kč

Pokud nechcete dávat plnou částku za zbrusu nový elektromobil, můžete využít Tesla Model S bazar. Doporučujeme vám se striktně zaměřit na oficiální prodej, který funguje pod americkou automobilkou. Dostanete navíc záruku a kompletní servis před prodejem. Můžete si být tak naprosto jistí, že vše funguje jak má. Pokud by vám tato varianta nevyhovovala, Tesla Model S prodej u nás v Česku také funguje.

Objednávkový proces je jednoduchý a rychlý

Díky své elektrické pohonné jednotce si nemůžete jako u většiny aut vybírat motorizaci. Jediná zásadní věc je výběr velikosti baterie, kterou preferujete. Drobnosti jako výběr kol a barvy interiéru jsou již samozřejmostí. Zajímavostí je fakt, že si můžete později po zakoupení vozu dokoupit různé balíčky. Tím máme na mysli autopilota, prémiové ozvučení a další. Počítejte s tím, že veškerá příplatková výbava začíná na několika tisících dolarů.

Tesla Model S a objednávkový proces

Jakou verzi baterie byste zvolili?

Zdroje: youtube.com, tesla.com, edmunds.com