Menu

Co přinese nová Tesla Gigafactory a kde bude stát?

Tesla Gigafactory bude s lepší automatizací

Od doby, co Elon Musk potvrdil záměr vybudovat další tři až čtyři továrny na produkci baterií a elektromobilů se začalo spousta zemí o příležitost zajímat. Když se však magazíny Muska ptali na konkrétní lokace, vždy mlčel. To se nyní lehce změnilo a na svém Twitteru oznámil záměr, že nová Tesla Gigafactory bude s lepší automatizací, blíž zákazníkům a stále nabírat tisíce zaměstnanců.

Tesla Gigafactory bude s lepší automatizací

Díky tomu, jak Tesla stále mluví o automatizaci výrobních procesů se řada zaměstnanců bojí o svá místa. Jde o to, aby i další továrny byly významným tvůrcem pracovních míst, stejně jako Gigafactory 1 v Nevadě nebo Fremontu. Automobilka však plánuje zaměstnat alespoň 10 000 lidí pro každou továrnu a zlepšit bezpečnostní opatření, aby nedocházelo k úrazům.

Elon Musk skrze Twitter utvrzuje veřejnost a říká, že nic takového jako málo pracovních míst se nechystá. Zatímco automatizace reálná je, zaměstnanci budou vždy potřeba – akorát nebudou muset dělat pořád stejnou práci dokola, tu za ně udělá stroj s mnohem vyšší efektivitou a žádným nárokem na mzdu.

Teprve s Modelem Y přijde „Sci-Fi“ automatizace

Přenechání většiny repetitivních úkolů na strojích je stále hudba budoucnosti. Zaměstnanci nyní intenzivně vyrábí Model S a Model X, kde automatizace rozhodně v dohledné době nehrozí. Jakmile na trh vstoupí Model 3, bude sice řada úkonů nahrazena roboty, nicméně stále v malém měřítku. Teprve s příchodem Modelu Y na nové platformě se dočkáme více „Sci-Fi“ scénáře. Elon Musk se vyjádřil k pracujícím strojům takto.

Řada kroků, které jsou potřeba vykonat pro tak masivní produkci znamená fakt, že se Tesla musí stát nesmírně dobrá ve strojích, které tvoří další stroje – a to zahrnuje hlavně software. Je to mnohem komplexnější než systém v autě.

Myslíte, že se další Gigafactory otevře v ČR?

Zdroj: electrek.co