National Electric Vehicle Sweden (NEVS) chtějí alespoň z části oživit dnes už mrtvou automobilku SAAB. Rozhodli se proto oprášit jejich starou platformu vozů a udělat z ni dva elektromobily – SAAB 9-3 a 9-5X.

Na autech však neuvidíte staré logo – NEVS totiž nemá potřebná právní opatření k použití. Místo toho budou mít elektromobily jednoduše napsáno „NEVS“ na přední masce a zadním chromovaném spoji, který vede skrze obě světla. Je to elegantní řešení a navíc tímto krokem mohou přilákat i odpůrce automobilky SAAB ke koupi.

SAAB 9-3 a 9-5X mají vylepšený design

Co se týče designu, vidíme tam určitý posun, i když stále jsou do jisté míry patrné kořeny SAABU. Přední i zadní světla jsou zcela nové, stejně tak velká přední maska s modrým lemováním.  Místo zpětných zrcátek použili u konceptu kamery, nicméně ve finální verzi budou klasická zrcátka.

NEVS 9-3

Zajímavější je však fakt, že v Číně se model 9-3 dočkal více než 150 tisíc objednávek od různých společností a soukromníků. NEVS si uvědomuje, jak obrovské je to číslo a tak neustále testují a vyvíjejí – očekávání ze strany zákazníků jsou velká.

Bohužel zatím společnost neuvedla moc technických specifikací vozů. To málo co víme je dojezd, který by u obou modelů měl být okolo 300 kilometrů. Vyrábět se budou přímo v Číně – duo elektromobilů nabídne na palubě Wi-Fi hotspot, vzdálené automatické aktualizace (OTA) a několik dalších funkcí v rámci mobilní aplikace. Počítáme s klasickými funkcemi typu stav baterie, tlak v pneumatikách apod.

NEVS bude dbát na zdraví posádky

Společnost má v plánu přidat i zcela nový vzduchový filtr, který se zbaví až 99% škodlivin – něco podobného má i Tesla s jejich HEPA filtrem. Je skvělé, že automobilka jde touto cestou a určitě si najde spoustu zákazníků, kteří tuto funkci ocení stejně tak jako majitelé elektromobilů Tesla. Zejména ti, kteří v autě vozí i malé děti.

[alert-note-svetandroida title=“Zajímavost: “ icon=“wheel“]Tesla se nechala při vývoji HEPA filtru inspirovat nemocnicemi a Intel místnostmi, kde sestavují procesory v naprosté čistotě. Jejich filtr zabrání většině škodlivin a bakteriím vůbec proniknout do kabiny vozu. To se vyplatí hlavně ve městech a v kolonách.[/alert-note-svetandroida]

Jak se vám líbí nové koncepty?

Zdroj: nevs.com