Menu

Registrace elektromobilů v Hong Kongu jsou na nule, proč?

Registrace elektromobilů v Hong Kongu je na nule, proč?

Generální ředitel společnosti Tesla jednou popsal město jako „maják pro auta na baterky“, protože registrace elektromobilů v Hong Kongu byla obrovská. Ačkoliv, mohl jej nazvat i „maják pro Tesly“, protože 80% trhu s auty do zásuvky ovládla přímo Tesla. Tento měsíc však městu nepřibyla ani jedna registrace – to už lze stěží nazvat majákem. Proč se tomu tak stalo?

Hlavním důvodem, proč počty registrací stagnují je zavedení výjimky pro elektromobily v dubnu tohoto roku. I když bylo od začátku jasné, že odbyt aut do zásuvky bude o dost menší, netušilo se až do jaké míry. Cena aut totiž díky poplatkům stoupla o těžko uvěřitelných 50 – 80%. To zapříčinilo kompletní stop všech objednávek a zákazníci již nemají motivaci a chuť cokoliv kupovat.

Obrovská registrace elektromobilů v Hong Kongu

Před změnou v dubnu vznikla doslova nákupní horečka po elektromobilech. Zákazníci využili příležitosti a začali hromadně kupovat Tesly, což zapříčinilo za jeden měsíc 2964 registrací, z toho pouze 20 aut do zásuvky nebyla značka americké automobilky. Taková nadvláda trhu vyústila v rychlejší schvalování výjimky.

V září roku 2016 si dokonce německé automobilky na nadvládu Tesly v Hong Kongu stěžovaly. Šlo o to, že tamější zákony nebyly tak shovívavé k Plug-In Hybridům, které nabízejí více a z toho benefitovala právě společnost Elona Muska. V tu dobu se hovořilo o přidání výjimky i pro hybridy, nicméně z toho nějakým způsobem sešlo.

tesla model s nahledovy

Tesla Model S

8.5
  • Typ pohonu Elektro
  • Uvedení na trh 2012
  • Operační systém Tesla proprietární
  • Dojezd 500 km
  • Cena při uvedení na trh od 1 900 000 Kč
  • Motor Třífázový indukční střídavý

Dopad vlády na elektrifikaci

Bohužel právě tato změna ukazuje, jak silný dopad na elektrifikaci vozů má vláda. Doufejme, že se do budoucna vše opět zlepší a ostatní města si vezmou z tohoto chování ponaučení. Zvlášť v tak znečištěných městech jako je Hong Kong se elektromobily náramně hodí. Jednak se tím zlepší životní prostředí a lidem se bude ve velkoměstě lépe žít. Situaci v Číně budeme dále pro vás sledovat.

Myslíte, že v Česku budou dotace na elektromobily?

Zdroj: electrek.co