Menu

Proč je Norsko rájem elektromobilů?

Proč je Norsko rájem elektromobilů?

Světový magazín Vox vyslal reportéra do Norska, aby nám objasnil, proč je tato země tak posedlá elektromobily a obnovitelnou energií. Je opravdu skvělé, že se takto snaží o určitou energetickou soběstačnost, nicméně je potřeba položit si otázku. Co nebo kdo za tím vším stojí? Je opravdu Norsko rájem elektromobilů a proč?

Všude samé Tesly

První, čeho si reportér okamžitě začne všímat je počet Tesel, které jezdí v ulicích. Je jich v Norsku abnormální množství. Tvrdí, že za celý svůj život viděl zhruba pět elektromobilů americké automobilky. V zemi je sotva pár hodin a už stihl vidět více než padesát! Roku 2014 Tesla dokonce zlomila rekord v počtu prodejů a tak i z části kvůli tomu je Norsko rájem elektromobilů. Pokud se začnete dívat více kolem sebe, zjistíte, že Tesla není jediný elektromobil jezdící v ulicích. Auta na baterky jsou doslova všude – od Nissanu Leaf, VW e-Golfu po malou nákupní tašku VW e-Up! Pokud byste si nebyli jistí, zda je vůz na který se díváte elektromobil, stačí si přečíst značku SPZ. V Norsku totiž každé zelené auto dostane na začátku písmeno E.

tesla model s nahledovy

Tesla Model S

8.5
  • Typ pohonu Elektro
  • Uvedení na trh 2012
  • Operační systém Tesla proprietární
  • Dojezd 500 km
  • Cena při uvedení na trh od 1 900 000 Kč
  • Motor Třífázový indukční střídavý

Norsko rájem elektromobilů?

V USA roku 2016 zaznamenaly elektromobily prodejnost zhruba 1% ze všech nových aut. Víte, jaké procento bylo v Norsku? V této zemi se vyšplhalo číslo na neuvěřitelných 29%. Ano, můžeme namítnout, že velikost trhu se v podstatě nedá srovnat, nicméně jsou tato čísla tak či onak fascinující. Nejedná se o žádný krátkodobý trend, protože číslo jde stále nahoru. V lednu tohoto roku stouplo na zhruba 35%, což už je třetina všech prodaných aut. Na přesné čísla do roku 2016 se podívejte v grafu.

Registrace elektromobilů & Plug-In Hybridů od roku 2004 do 2016

Může za to zmenšení daní a žádné registrační poplatky

Přes 90% veškeré elektřiny v Norsku pochází z řek a přehrad. To znamená velice levnou a čistou energii, za kterou nestojí ropní magnáti s plnou peněženkou. Hlavním důvodem, proč v zemi můžeme vidět tolik Tesel a dalších aut na baterky jsou tamější zákony. Vláda doslova nabádá své občany k tomu, aby si vůz na čistou energii koupili. Dostanete například parkování zdarma, vlastní silniční pruhy s menší hustotou dopravy, žádné registrační poplatky, zmenšení daní a další. Pro automobilky však toto všechno znamená něco mnohem více – pokud prodají elektromobil, nemusí vládě platit daň z prodeje! Pokud všechny tyto věci spojíme dohromady, vyjde nám, že koupit si „Norskou Teslu“ je mnohem levnější než v cizině.

Tisíce nabíjecích stanic

V hlavním městě Oslu najdeme více než 2000 nabíjecích stanic, které jsou připraveny k použití. Najdete je na parkovištích, nákupních centrech ba i na silnicích. Co je ale mnohem více fascinující, tak za nabití svého vozu nemusíte platit ani korunu. Vše je sponzorováno obrovským vládním fondem. Kde však berou tyto peníze?

Jedny z nabíjecích stanic v Oslu

Paradox: vládní fond hrazený z fosilních paliv

Celá tato akce, kdy elektromobilisté nemusí platit ani korunu za spoustu služeb se ve výsledku musí něčím zaplatit. K tomu slouží vládní fond, který je téměř kompletně hrazen ze zisků prodeje fosilních paliv. Norsko je velkým producentem oleje a ropy. Zjednodušeně se dá říct, že veškeré nadbytky z těžby okamžitě prodají jiným zemím a zisk dají do fondu, který poté přispívá k rozvoji zelených aut. I když se tedy na první pohled zdá vše růžové, není tomu tak.

Reportér se poté ptá svého kamaráda žijícího v Norsku, co si myslí o závislosti země na fosilních palivech. Ten vysvětluje situaci tak, že si celá země uvědomuje lehkou ironii, nicméně svět stále potřebuje a bude potřebovat energii. Norsko však palivo nespaluje v takovém množství a stává se soběstačnou zemí. Vůči této změně se musí podstoupit nějaká oběť, byť může být trochu ironická.

Fandíte Norsku v elektrifikaci?