Menu

Operativní leasing: Co to je a komu se vyplatí?

operativní leasing

Trendem posledních let se stává tzv. operativní leasing, který na provoz auta pohlíží jako na službu. Jak tato služba funguje, jak se liší od běžného leasingu nebo úvěru a pro koho je vhodná?

Operativní leasing: Jezdíte, nestaráte se. Auto ale není vaše

Hlavním rozdílem operativního leasingu oproti nákupu auta či finančního leasingu je fakt, že auto není vaše. A to ani po uplynutí standardní smluvené doby. V případě této služby je totiž vozidlo ve stálém vlastnictví leasingové společnosti a vy jen platíte měsíčně za jeho pronajímání. Díky tomu se nemusíte starat o jeho povinné ručení, havarijní pojištění a někdy ani servis či jiné poplatky. To vše je v ceně pronájmu a na vás je pouze jezdit. Měsíční splátky pak bývají nižší než v případě úvěru nebo běžného leasingu.

Smlouvy se uzavírají zpravidla na 1, 2 nebo 3 roky. Omezeni jste ale povětšinou nájezdem kilometrů, jehož hranice se pohybuje okolo 20-30 tisíc kilometrů. A od toho se také může odvíjet měsíční splátka. Po skončení smluvené doby je na vás, zda službu ukončíte (tím samozřejmě přijdete o možnost auto používat, protože není vaše), pronajmete si další nový vůz nebo automobil odkoupíte. Poslední možnost se většinou finančně nevyplatí a pokud byste na začátku plánovali automobil pořídit, je výhodnější volbou klasický leasing či úvěr.

Kde je háček?

Měsíční splátky jsou nižší než v případě úvěrů nebo leasingu, nestaráte se o další poplatky, servis (u některých variant) a stále jezdíte v novém voze. Skoro by se zdálo, že běžnému leasingu odzvonilo a nastupuje služba, která je ve většině směrů výhodnější. Není tomu tak. I operativní leasing má svá omezení a stinné stránky, kvůli kterým není určitě výhodný pro všechny. Pojďme si shrnout hlavní omezení a nevýhody této služby:

  • auto není vaše ani po ukončení smluvené doby,
  • jste omezeni počtem najetých kilometrů (zpravidla 20 000 km/rok),
  • automobil nesmíte bez souhlasu nijak upravovat (tažné zařízení apod.),
  • vůz smíte zpravidla řídit vy a vaši rodinní příslušníci, jiné osoby musí získat souhlas majitele vozidla (společnosti),
  • platíte za škody vzniklé mimo běžná opotřebení (nabouraný blatník, poškrábaná „palubka“ apod.).

Pozor na poškození automobilu

Protože si automobil pronajímáte a není váš, musíte dbát na jeho stav. S běžným opotřebením způsobeným nájezdem domluvených kilometrů se počítá, odřený blatník následkem nepřesného parkování vás však může přijít draho. A to samé platí i o drobných poškozeních interiéru (poškrábaná palubní deska, nečistoty na čalounění apod.). Po ukončení smluvené doby je auto pečlivě kontrolováno leasingovou společností a všechny vady, které nejsou způsobeny běžným nájezdem kilometrů, budete muset zaplatit. A to se u méně šikovných řidičů může prodražit.

Vyplatí se operativní leasing? Ano i ne

Pojďme si to ukázat na velmi jednoduchém příkladu, který může prozradit, komu se auto na operativní leasing vyplatí a komu ne. Vezměme si automobil Škoda FABIA 1.2 TSI 66 kW Ambition PLUS s katalogovou cenou 297 400 Kč.

Operativní leasing Úvěr
Měsíční splátka (7 let): 4258 Kč Měsíční splátka (7 let): 5077 Kč
Celkové náklady: 357 666 Kč Zaplacená částka: 426 468 Kč
Pojištění (havarijní + povinné ručení)  56 000 Kč
Hodnota auta po 7 letech cca 80 000 Kč
 Celkové náklady: 402 468 Kč

*použita byla kalkulačka Auto úvěru Equa s RPSN 11,46% a operativní leasing u www.autonaoperak.cz

Výsledek? Za 7 let vyjde auto v případě operativního leasingu na 357 666 Kč včetně povinného ručení a pojištění. V momentě, kdy k nákupu automobilu využijeme úvěr, zaplatíme 426 468 Kč, k tomu je ale potřeba ještě přičíst přibližně 56 000 Kč za pojištění (cca 8000 Kč za rok). Pokud bychom auto po 7 letech prodali, výsledná cena se sníží cca o 80 000 Kč, což bude přibližná cena vozidla. Výsledkem je částka 402 468 Kč, což je přibližně o 45 000 Kč více než u operativního leasingu. V tomto případě nutno poznamenat, že výsledky mohou být značně odlišné a vše závisí od použitých nabídek.

Druhým příklade může být dražší automobil Škoda Octavia Ambition 1.6 TDI s katalogovou cenou 484 900 Kč.

Operativní leasing Úvěr
Měsíční splátka (7 let): 6679 Kč Měsíční splátka (7 let): 8278 Kč
Celkové náklady: 561 036 Kč Zaplacená částka: 695 352 Kč
Pojištění (havarijní + povinné ručení)  70 000 Kč
Hodnota auta po 7 letech cca 130 000 Kč
 Celkové náklady: 635 352 Kč

*použita byla kalkulačka Auto úvěru Equa s RPSN 11,46% a operativní leasing u www.autonaoperak.cz

I v případě dražšího auta vychází operativní leasing výhodněji, pokud je počítána doba používání a splácení 7 let. Tentokrát vychází operativní leasing skoro o 75 000 Kč výhodněji. V obou případech však může cena operativního leasingu stoupnout o poplatky způsobené škodou na vozidle během používání.

I v případě dražšího auta vychází operativní leasing výhodněji, pokud je počítána doba používání a splácení 7 let. Tentokrát vychází operativní leasing skoro o 75 000 Kč výhodněji. V obou případech však může cena operativního leasingu stoupnout o poplatky způsobené škodou na vozidle během používání.

Pro koho je tedy určen operativní leasing?

Ve prospěch operativního leasingu mluví v našem případě cena (ale nemusí tak být vždy) a fakt, že za 7 let auto minimálně jednou vyměníte za úplně nový model (operativní leasing se totiž sjednává u vybrané společnosti maximálně na 5 let). Pokud patříte mezi majitele, kteří plánují maximálně po 7 letech auto střídat, nevadí vám, že auto nevlastníte, ale jen používáte, operativní leasing se může finančně vyplatit. Navíc máte vždy jen několik let staré auto a tedy i menší pravděpodobnost závad a potíží. To vše ale samozřejmě jen za předpokladu, že ročně najedete méně než omezení u operativního leasingu (zpravidla 20 000 Kč za rok).

Pokud naopak plánujete auto používat i déle a po skončení splátky jej neprodávat, je vhodnější sáhnout spíše po úvěru nebo finančním leasingu. Operativní leasing pro fyzické osoby je v České republice stále spíše novinkou a je vidět, že čeští zákazníci jsou prozatím nedůvěřiví. Že se ale operativní leasing může vyplatit, prozrazuje i stoupající zájem o tuto službu. Na to reagují i samotné leasingové společnosti, které již operativní leasingy zařazují do svých nabídek. A výběr začíná být opravdu pestrý.

Poznámka

Lidé dnes berou operativní leasing jako něco, co se vyplatí do firem (hlavně kvůli odepisování), ale protože se auto stává dnes „spotřebákem“, začíná být tato služba zajímavá i pro „běžné osoby“.