Užitkový elektromobil Nissan e-NV200 je největší dodávka, kterou lze momentálně na trhu koupit. Jeho zpracování je založeno na několika částech z modelu Leaf, který slaví jeden úspěch za druhým. Kompaktní auto se hodí nejvíce do zalidněných měst a nákupních středisek, kde může díky nulovým emisím vjíždět. Manipulace a převážení zboží se tak stává mnohem efektivnějším. Rozeberme si do detailu dodávku, která slaví pěkná prodejní čísla.

Nissan e-NV200 – Obsah článku

Nissan e-NV200 ocení menší firmy a větší rodiny

Díky chytrému elektrickému motoru a jednostupňové převodovce je dodávka jednoduchá na řízení. To ocení každý řidič, který musí denně najet spousty kilometrů. Oproti dieselové variantě je Nissan e-NV200 mnohem levnější na provoz, což firmě dokáže během několika let ušetřit nemalé peníze. Za zmínku stojí i dodatečné provedení Combi, které přidá další řadu sedaček na úkor nákladního prostoru. Takto můžete udělat z kompaktní dodávky slušné MPV pro kratší rodinné výlety.

U elektrické varianty si musel redesignem projít čumák vozu. To přidalo elektrododávce na délce o 160 mm navíc a něco málo na šířce. Na druhou stranu vše zlé je k něčemu dobré, a tak úprava pomohla i chodcům. Díky větší deformační zóně mají větší šanci, že z nehody vyváznou s menšími zraněními. To se hodí zvlášť u elektromobilů, které jsou typickém svým tichým chodem. Pod znakem automobilky v přední části je pak ukrytý nabíjecí adaptér. Na to jsme však zvyklí už z Nissanu Leaf. Mezi menší vylepšení patří například nové LED pásky ve světlech nebo větší 15″ kola.

Nissan e-NV200

Není překvapením, když se nová užitková dodávka nestane obdivovaným skvostem pro oči. Jde zejména o použitelnost a praktičnost. Nicméně i přes takto nízké standardy musíme uznat, že Nissan e-NV200 není na první pohled ‚‚líbívé‘‘ auto. Zvláštní úhly v karoserii v konečném důsledku vyvolávají takový divný pocit. Možná za to může absence mřížky chladiče, která by autu dodala šmrnc. Jak se říká, každé zboží má svého kupce. Všem lidem design vyhovovat nemůže. Existují však na trhu dodávky, které to s designem vymysleli mnohem lépe.

Funkční interiér snese tvrdé zacházení

Opět chápeme, že kvalita interiéru asi nebude hrát takovou roli pro firmy, kteří si pořídí elektrododávku. Pokud se ale podíváme na cenu, zjistíme, že Nissan mohl s klidným svědomím přidat pár detailů, aby se interiér více líbil. Jeho kvalita je pod průměrem a lze vidět, že si technici z japonské automobilky dali záležet jen na použitelnosti a výdrži. Tato kombinace však docílila celkem levného pocitu.

I přes tyto nedokonalosti se vše trošičku přiostří, jakmile se podíváte na střed palubní desky. Tam je vnořen stejný displej, který najdeme i u Nissanu Leaf. Ovládá se relativně snadno na to, kolik funkcí obsahuje. Nicméně to není ten nejintuitivnější systém, který jsme viděli. Zbytek tlačítek a volant je relativně v pořádku a bez problémů.

Elektrická dodávka nabídne velkorysý prostor

Jakožto kompaktní dodávka nabízí Nissan e-NV200 spoustu nákladového prostoru. Stejně jako dieselový bráška disponuje objemem 4,2 metrů krychlových v zadní části. Ta je dlouhá 2,04 metrů a dá se za pomoci složení sedačky pasažéra rozšířit na 2,8 metrů. Na výšku je to s dodávkou trošičku horší. Prostor umožní výšku pouze 1,22 metru. Pokud jste vysocí, počítejte s občasným bolením zad.

Jakmile dojde na celkovou hmotnost nákladu, tak elektrododávka lehce porazí verzi se spalovacím motorem. Naložit můžete až 770 kg a i přes baterii uloženou v podlaze je nakládací výška pouze 524 mm. Do vozidla se dostanete velice snadno díky posuvným dveřím na každé straně. Navíc si můžete v doplňkové výbavě přiobjednat i zadní dveře.

Nissan e-NV200 je jediná takto velká elektrododávka, a tak nemá žádnou přirozenou konkurenci. Ze světa spalovacích motorů můžeme uvést například Fiat Doblo Cargo nebo Ford Transit. Uvažovat také můžete o menším elektromobilu Renault Kangoo ZE, který tento rok dostal plno vylepšení.

Jak je na tom Nissan s výkonem?

Elektrický motor dokáže vyprodukovat točivý moment 254 Nm ve chvíli, kdy šlápnete na plynový pedál. To znamená plynulou a svižnou jízdu po celém městě. Výkon je pravděpodobně pro většinu dostačující, nicméně my bychom si představovali i kapánek více. Pouhých 109 koní (80 kW) tak nemusí stačit na dlouhé kopce.

Na silnicích, kde můžete zvolit svižnější jízdu je dodávka nerozhodná a její chování se občas nedá předpovídat. Nissan e-NV200 se při nulovém nákladu nepříjemně houpe. V zatáčkách se nahýbá více než jeho konkurenti. Stále je o něco zábavnější jízda než s dieselovým bratříčkem, který nemá instantní točivý moment. Maximální rychlost vozu je 123 km/h. Tím se zvyšuje celkový dojezd dodávky. Jak jsme už zmínili, model e-NV200 je určen zejména do města, a tak nedoporučujeme vyjíždět na delší cesty a dálnice.


Bezpečný a spolehlivý pracant do firmy

Kvůli vyšší hmotnosti dodávky museli inženýři z Nissanu kompletně přepracovat přední část. Po upevnění konstrukce, která drží baterii, museli protáhnout čumák pro vyrovnání váhy. Tím se zlepšila bezpečnost chodců. I tak je potřeba dbát zvýšené opatrnosti v místech, kde je nejvíce lidí. Asistent jízdy do kopce, zadní kamera a pípání při couvání jsou ve standardní výbavě každé elektrododávky e-NV200. Je tudíž velmi snadné manévrovat i v těch nejtěsnějších místech a vyhnout se poškrábání nebo ťuknutí.

Spolehlivost elektrického vozu lze jen těžko nějakým způsobem změřit. Můžeme však alespoň okrajově soudit podle počtu pohyblivých částí, které elektromotor má. Díky ‚‚primitivní‘‘ technologii je riziko poruchy na rozdíl od spalovacího motoru minimální. Platit budete také mnohem méně za servis, který budete potřebovat jen výjimečně. Nissan navíc těží z jejich zkušenosti s modelem Leaf, který je jeden z nejprodávanějších elektromobilů vůbec.

Jaký má Nissan e-NV200 dojezd a náklady?

Mezi největší prodejní argumenty patří bezpochyby náklady na provoz. Dodávka e-NV200 pravděpodobně ušetří svým majitelům velké peníze v případě, že s vozem budou jezdit kratší trasy po městě. Oficiální výpočty od Nissanu jsou dostupné pouze pro jiné země a tak můžeme hádat, kolik by stálo sto kilometrů u nás. Odhadem by se mohla částka pohybovat okolo 40 Kč. Samozřejmě by však záviselo na stylu jízdy, městě a době, kdy byste dodávku nabíjeli.

Nissan e-NV200 při nabíjení

Další věc, kterou určitě začnete jakožto potencionální zákazníci řešit je dojezd. Zde se opět setkáváme s tvrzením japonské automobilky, která udává hodnotu 170 kilometrů dle NEDC metriky. Z předchozích zkušeností bereme takový dojezd s rezervou, protože tato evropská technika měření ráda přidává kilometry navíc. Reálnější hodnota je spíš okolo 120ti kilometrů při šetrné jízdě a nulovém nákladu.

Pokud se rozhodnete nabíjet z domácí 230V zásuvky, musíte počítat s dobou nabití až 8 hodin. V takovém případě se vyplatí pořídit 30A nabíjecí stanici, která zvládne doplnit energii během 4 hodin. Nejefektivnější cestou se stává použití rychlonabíječky, díky které nabijete 80% baterky za 30 minut. To je perfektní doba na vyložení a naložení nákladu při cestě.

Vysokou cena Nissanu kompenzuje jistá návratnost

Na Českém trhu není problém sehnat tento užitkový elektromobil. V oficiálním dealerství Nissanu cena startuje na 883 300 Kč, což vzhledem k jeho schopnostem není levná záležitost. Nicméně je potřeba počítat i s návratností, čímž elektromobily vynikají. Bez velkých poplatků za palivo a servis se během pár stovek tisíc kilometrů dostanete na cenu levné a ojeté dodávky. Japonská automobilka nabízí ke koupi vozu ještě záruku na 5 let nebo 100 000 kilometrů. Abyste si udělali lepší celkovou představu, zapsali jsme vám do tabulky důležité technické specifikace.

Výkon Točivý moment Spotřeba Kapacita baterie
80 kW 254 Nm 165 Wh/km 24 kWh

Proč uvažovat o koupi? Protože máte rádi myšlenku bezemisních aut a potřebujete prostor pro náklad nebo sedm cestujících. Pro oba případy je Nissan e-NV200 ideální volbou se zajímavým designem. Nečekejte od vozu žádné zázraky a už vůbec ne chování MPV, se kterým byste mohli jezdit na dovolenou do Chorvatska.

Koupili byste si elektrickou dodávku?

Zdroje: nissan.cz, youtube.com