Menu

Samořiditelný Mercedes Future Bus byl v Česku

Samořiditelný Mercedes Future Bus je v Česku!

Autonomní řízení je věc, která vrtá hlavou více automobilkám. Asi nejlepšího autopilota má momentálně americká společnost Tesla, jehož funkce využívá tisíce řidičů. Daimler vyvinul městský autobus jménem Mercedes Future Bus, který na základě nasbíraných dat dokáže vozit cestující naprosto sám. Nyní jsme jej mohli vidět i u nás v závodu EvoBus na Domažlicku, nicméně do provozu se bohužel nedostane. Autobus stál v areálu firmy a prohlédnout si jej mohla široká veřejnost. Poté okamžitě putoval zpátky do Německa.

Mercedes Future Bus nebude možné otestovat

Zatímco v Česku není díky zákonům možné autobus otestovat, v Nizozemsku už vybrané cestující v pořádku povozil bez asistence řidiče. Jeli trasu mezi letištěm v Amsterdamu a Haarlemem, což je zhruba 20 kilometrů. Je veliká škoda, že Future Bus nepůjde vyzkoušet ani v areálu závodu EvoBus – futuristický autobus totiž potřebuje spoustu dat v reálném provozu trasy, aby mohl sám vyrazit na silnice. Trasu vždy projede s řidičem, mezitím porovnává GPS data a sleduje okolí se záchytnými body, podle kterých identifikuje okolí a tím se orientuje. Samotné mapy teda nestačí.

Co je zajímavé, tak autobus dokáže přímo komunikovat se semafory. Vždy posílá semaforu údaj o tom, že vyjel ze stanice a přijme informaci, kdy přesně bude na křižovatce zelená nebo červená. Dokáže si tak naplánovat rychlost jízdy, aby neplýtval zbytečně palivem a časem.

Signalizace pro výstup a nástup

Další semafor najdeme hned nad dveřmi autobusu. Pomocí toho dává cestujícím signál, jestli mohou nastoupit či vystoupit. Z vnitřní i vnější strany je světlo, které má stejně jako semafor zelenou a červenou barvu. V případě, že se ve vnější straně rozsvítí zelená, cestující mohou vystupovat – v tu samou chvíli mají nastupující červenou, díky které ví, že musí počkat.

Mercedes Future Bus interiér

První jízda bude do deseti let

Společnost EvoBus v Holýšově nepřijala návštěvu německých kolegů jen náhodou. Právě v této firmě vyráběli hned několik komponentů do futuristického autobusu. Kdy se však objeví samořiditelný autobus na silnici je těžké říci, protože k správnému fungování chybí státům platné zákony, které by autonomní vozy akceptovaly. Daimler tvrdí, že se dočkáme nejdříve za 10 let. To je docela škoda, nemyslíte?

Těšíte se na autonomní budoucnost?

Zdroje: daimler.com, idnes.cz