Německá automobilka vyrukovala do elektrické války s jejich modelem Mercedes-Benz B250e, který v mnohých ohledech zanechává smíšené pocity. Ať už je to vyšší cena, nižší dojezd nebo silnější elektromotor. Nicméně nechceme dělat závěry hned z prvních údajů. V tomto článku si rozebereme všechny důležité aspekty, které o vozu známe a porovnáme je s konkurencí. Bavorské MPV toho má hodně co nabídnout a my chceme objevit vše!

Obsah článku

Mercedes-Benz B250e vyniká prostorem a praktičností

Mercedes-Benz řady B je na trhu už spoustu let. Mají nespočet motorizací a variací, ze kterých si zákazník pohodlně vybere. Sedm druhů benzínového i dieselového motoru, zemní plyn a konečně i elektrický pohon. Pro běžného kolemjdoucího může být matoucí název, který dali pro své elektroauto. Označení B250e by za normálních okolností znamenalo 2,5 litr, nicméně spalovací motor v elektromobilu budete hledat jen těžko. Nic podobného číslu 250 jsme pak ve specifikaci nenašli. Pokud od tohoto odhlédneme, jsme opravdu za změnu názvu rádi. Přece jen „B-Class Electric Drive“ bylo až příliš, nemyslíte? V běžné konverzaci si na takovém názvu akorát vyhodíte pusu z pantu.

Vevnitř vypadá Mercedes-Benz B250e jako jejich ostatní modely. Prémiové materiály, důraz na bezpečnost posádky nebo kvalitní zpracování infotainmentu je samozřejmostí. Řada B nabízí jakožto MPV spoustu místa na nohy a nad hlavou, čímž jen dokazuje svou praktičnost. Na papíře má B250e pět míst k sezení, nicméně raději počítejte se čtyřmi. Pro pátého člena by to znamenalo nepohodlnou jízdu, při které by byl zmáčknutý jak sardinka. Kufr je prostorný, klidně tam nacpete několik kufrů pro celou rodinu. Za to můžeme poděkovat šikovně umístěné baterii, která je přimontovaná k podlaze a nezabírá tím místo v interiéru.

Mercedes-Benz B250e exteriér

Jeho povrch stojí za zmínku také. Sice se zdá jako velmi prémiový, nicméně v základní výbavě vás bude čekat zklamání. Sedadla jsou tuhá a neforemná, což se projeví při delších jízdách. Spousta částí na palubní desce jsou vytvořena z takových tuhých plastů, které nejsou zrovna příjemné na dotyk a časem začnou vrzat. Abyste se dočkali opravdového luxusu, musíte si připlatit za Prémiový balíček. Stojí taky za řeč, že Mercedes dal do volitelné výbavy i takové nesmysly jako vyhřívané sedadla, couvací kamera, kontrola mrtvého úhlu a další. To je přeci naprostý standard u luxusních aut!

Nízká dojezdová vzdálenost je trnem v oku, proč?

I přes své unikátní zpracování má Mercedes-Benz B250e pár nedostatků, které musíme brát v potaz. Začněme tím vůbec největším, který bude trápit většinu majitelů. Elektro Mercedes dokáže podle hodnocení EPA dojet až 200 kilometrů, což v reálném světě je hodnota až k smíchu. Podle různých testů našich kolegů či samotných majitelů je opravdový dojezd okolo 120 kilometrů, což je na rodinné MPV příliš krátká vzdálenost. Na druhou stranu baterie o kapacitě 28 kWh zajišťuje téměř dvoutunovému vozu celkem slušnou akceleraci. Model B250e má k dispozici rezervu energie, která po aktivaci dokáže auto pohánět ještě maximálně 30 kilometrů. To však bavorská automobilka nedoporučuje používat moc často, zejména kvůli opotřebení baterie.

Vzhledem k rostoucímu odbytu elektrických aut se opravdu divíme, že taková automobilka jako Mercedes si nepohlídala úplné základy. Potencionální kupci by se raději měli poohlédnout po rivalech, kteří si vedou lépe v ceně i výbavě. Asi tou nejbližší konkurencí je určitě BMW i3, které je překvapivě prostorné pro tak malé auto. Zaslouží si naše doporučení na základě výkonu, efektivity, skvělé karbonové konstrukce a propracovanému interiéru. Pokud nejste na tak futuristická auta, doporučujeme se podívat na Volkswagen e-Golf. Ten nabídne prémiový a prostorný interiér společně se skvělými jízdními vlastnostmi.

Mercedes-Benz B250e přední část

Rodinné MPV má překvapivý výkon

O výkonnostní stránku vozu se stará elektromotor, který disponuje silou 132 kW. Ten je připojen k Li-Ion baterii, kterou šikovně schovali do podlahy. Výsledná síla 177 koní s točivým momentem 340 Nm jde všechna do předních kol. Díky tomu dokáže Mercedes-Benz B250e vyrazit z místa pěkně ostře, což se bude líbit zejména rychlostně založeným řidičům.

Nabíjení může být s elektrickým Mercedesem peklo. Z běžné 230V zásuvky se auto dobije za dlouhých 17 hodin, což při tak malé kapacitě baterie je až zarážející. Palubní nabíječka s výkonem 10 kW pak stačí dobít prázdnou baterku za 3 hodiny, což už není tak hrozné. Prozatím není možné využít jakýkoliv rychlonabíjecí standard.

Skvělý odpich B250e nezachrání ani jízdní vlastnosti

Elektromobil od bavorské automobilky je skvělý na jízdu po městě a blízkém okolí. Svou akcelerací dokáže pěkně pohnout bránicí a lehce vyvine vyšší točivý moment než jeho konkurence. K tomu je potřeba připočítat ještě výsledná hmotnost vozu, která bez mála činí dvě tuny. Je tedy na místě smeknout klobouček a uznat, že v tomto se Mercedes nespletl. K dispozici jsou také různé módy jízdy, které nabízejí i určité stupně tvrdosti brždění pro rekuperaci energie. Po chvíli si na to zvyknete a budete používat brzy pouze při dobržďování.

Jakmile se dostanete přes příjemné zrychlení, ostatní jízdní vlastnosti vozu Mercedes-Benz B250e už tak skvělé nejsou. Při jízdě je auto tiché a okolní zvuky jsou dobře izolovány, nicméně nastavení podvozku a jeho kvalita neodpovídají autům v této cenové kategorii.


Interiér, který snad ani nepatří k Mercedesu

Mercedes-Benz B250e má pěkný estetický interiér, přesně takový, jaký byste od bavorské automobilky čekali. Obzvlášť hezká je možnost dvoubarevného schématu a dřevěného obložení, což je vše samozřejmě za příplatek. Designové prvky jsou zcela typické pro všechny modely. Od kruhových průduchů po COMAND displej, který je připevněný k přístrojové desce. Největším zklamáním jsou plastové prvky, které jsme si zmínili na začátku.

Místo na hlavu u předních i zadních sedaček rozhodně není zlé, nicméně vyšší pasažéři se budou muset kapánek uskromnit. Na nohy je místa dost, dokonce i pro vyšší postavy. Kufr s objemem 500 litrů je skvěle prostorný a dokážete do něj naložit téměř cokoliv. Pokud sklopíte zadní řadu sedadel, dostanete celkový objem 1456 litrů.

Od plastů nás zachrání příplatková výbava

Mercedes-Benz B250e lze pořídit pouze v jediné konfiguraci. V nabídce je momentálně čtyřdveřové MPV pro pět pasažérů. S jinou konstrukcí bychom do budoucna zatím nepočítali, vzhledem k malým prodejním číslům. Pojďme si udělat krátký výčet toho, co Mercedes nabízí v základní výbavě. Někteří z vás budou spokojení, někteří naopak zděšeni.

V brožuře o standardní výbavě najdeme 16″ kola z lehké slitiny, LED světla pro denní svícení, automatické stěrače, klimatizace, bezklíčový vstup, elektrická sedadla s pamětí řidiče, Bluetooth konektivitu, 7″ displej v rámci infotainment systému, navigaci, USB porty a další drobnosti. V základu nenajdeme ani možnost odemknutí extra 30 kilometrů dojezdu navíc a vyhřívané přední sklo. Možná si nyní říkáte, že to není tak špatné. Počkejte, až se dostaneme na výslednou cenu.

Většina z příplatkových možností jsou rozdělena do balíčků. Tím nejdražším pro exteriér je určitě Linie Urban, který za 41 175 Kč nabídne multifunkční volant čalouňený kůží, komfortní podvozek, sluneční clony, 17″ kola a ozdobné dekorace do interiéru. Větší palba nás však čeká za Sadu Exclusive, která se týká interiéru. Krom lepších materiálů nabídne za cenu téměř 60 tisíc korun bezklíčový start, multifunkční volant, velurované koberečky, elektrické bederní opěrky a ozdobné dřevo.

Mercedes-Benz B250e interiér

Krom balíčků je na výběr samozřejmě i pár sirotků. Mezi ty hlavní můžeme uvést například tmavá skla (8 266 Kč), vyhřívaná nádržka ostřikovačů (3 521 Kč), ambientní osvětlení (3 674 Kč) nebo síť oddělující zavazadlový prostor za 5 970 Kč. Tomu říkáme opravdu drahá síťka. Tématu výbavy bychom se mohli věnovat ještě mnohem více, protože těch balíčků a sirotků je strašná spousta. Nastínili jsme vám ty hlavní a uvedli i ceny, ať si uděláte první obrázek sami. Pokud máte zájem o detailní rozpis, podívejte se na online konfigurátor od Mercedesu.

Mezi základní bezpečnostní prvky elektrického medvěda patří brzdový systém ABS, asistent prevence proti kolizi, airbagy včetně kolenního, brzdový asistent BAS a monitorování řidiče, zda sleduje vozovku. Není to tedy v základu nic zvláštního ani extra prémiového. V příplatcích lze zvolit parkovací senzory, kameru, kontrolu mrtvého úhlu a další.

Kolik stojí Méďa v základu?

Nyní přichází na řadu odhalení ceny elektromobilu. V úplně nejzákladnější specifikaci pořídíte vůz za 1 020 030 Kč, čímž se řadí mezi nejdražší elektromobily na našem trhu. Je třeba počítat s příplatky, které si vy jako zákazník nejspíš pořídíte. Tam se pak cena může výrazně zvýšit o desítky tisíc. Jedná se o dobré elektroauto, ale v současném stavu se jeví jako předražený. Navíc bude potřeba dělat určité kompromisy, které byste u ostatních značek nemuseli. Přikládáme ještě tabulku se specifikací.

Výkon Točivý moment Zrychlení 0-100 km/h Dojezd
132 kW 340 Nm 7,9 s 200 km (EPA)

Jaký je váš názor na elektrický Mercedes?

Zdroje: mercedes-benz.com, plugin-magazine.com