Menu

Představujeme vám Lightyear, samonabíjecí elektromobil!

Elektromobil Lightyear

Skupina šikovných inženýrů nazývající se „Solar Team Eindhoven“ z univerzity v Holandsku už delší dobu soutěží se svými vozy Stella a Stella Lux. Vyhráli několik ocenění a vytvořili světový rekord. To jim však nestačí a chtějí dosáhnout mnohem větších cílů. Přicházejí s projektem Lightyear, který vyvíjí samonabíjecí elektromobil. To znamená, že dokáže nasbírat během jízdy více energie než spotřebuje. Nabíjení na stanicích tak můžete vypustit z hlavy.

Extrémní aerodynamika a nejlehčí materiály

Komerčně vyráběné auto bude normálně přístupné na běžné silnice. Ve své podstatě je téměř nemožné vyvinout elektromobil, který bude mít rozumné specifikace a výkon, aniž by se dobíjel na stanicích. Na střeše není bohužel dostatek místa pro tolik solárních panelů. Proto inženýři ze společnosti Lightyear přišli s modelem Stella Lux, který je extrémně aerodynamický a používá pouze ty nejlehčí materiály, například karbonová vlákna a hliník.

Proč je těžké vyvinout samonabíjecí elektromobil

I přes velký úspěch jejich posledního vozu se stále jedná o studentský projekt na soutěže. Vyvinout auto na baterky, které půjde do normální produkce je diametrálně odlišná věc. Tady už nejde jen o pokoření rekordu. Krom hromady bezpečnostních prvků potřebuje elektromobil také praktické využití, což vždy vyústí ve vyšší spotřebu energie. Čím bude vyšší, tím více solárních panelů bude potřeba, čímž se stane plocha auta větší. Takto můžeme pokračovat dále.

Vývojáři tedy musí přijít s vozem, který bude co nejvíce efektivní a vystačí si s malým zdrojem energie. Startup Lightyear tvrdí, že tuto balanci našli a jsou připraveni vytvořit auto, které se bude samo nabíjet. Jejich tiskový mluvčí se vyjádřil takto.

Náš model Lightyear One se bude kompletně nabíjet sám díky solární energii. Při slunečném počasí budete moct jezdit klidně měsíce bez nabíjení. Baterie dokonce ukládá přebytečnou energii, abyste měli dostatek při jízdě v noci.

Malovýroba, cena tři miliony

V tiskové zprávě zároveň uvedli, že s vozem budou moct zákazníci najet klidně 10 až 20 tisíc kilometrů za rok v závislosti na klimatu. I když ještě auto neodhalili, již nyní přijímají rezervace. Pokud byste chtěli složit vratný rezervační poplatek, připravte si 500 000 Kč. Finální cenovka bude nejspíš 3 000 000 Kč. Nejprve plánují vytvořit deset aut do roku 2019 a v dalším roce zvýšit produkci na rovných sto. Tak malou výrobu plánuje i Fisker eMotion.

Jak se vám zatím zamlouvá Lightyear?

Zdroj: youtube.com