Menu

Lightning Motorcycles: Elektromotorka s dojezdem 650km?

Lightning Motorcycles: Elektromotorka s dojezdem 650km?

Americká společnost Lightning Motorcycles prodává nejrychlejší produkční motorku světa, která je zároveň elektrická. Nyní si na mušku vzali další cíl, který plánují splnit. Chtěli by vyvinout a otestovat takovou elektromotorku, která na jedno nabití ujede vzdálenost mezi městy Los Angeles a San Francisco. Testování by mohlo proběhnout už tento rok na konci léta nebo začátku podzimu. Pokud bude přát štěstí, můžeme se dočkat i živého přenosu.

Lightning Motorcycles láme rekordy

Před čtyřmi roky překonali rekord s nejrychlejší produkční elektromotorkou, která letěla maximální rychlostí 350km/h! V roce 2015 ujel Terry Hershner s jejich modelem Zero S neuvěřitelných 482 kilometrů na jedno nabití, což je mimochodem stále světový rekord. Generální ředitel firmy Richard Hatfield chce posunout hranice zase o kus dál a tak plánuje pokořit rekord o dalších alespoň 168 kilometrů. Takový plán zní ambiciózně a nám se opravdu líbí!

Prototyp baterie bude vyvinut za pomoci společnosti Indiana Battery Innovation Center. Zatímco cíl je daleko a zbývá spousta věcí k vývoji, Hatfield už nyní věří, že tento další krok v jejich technologii zajistí dostatek financí na masovou produkci. My budeme držet palce, aby vše dopadlo dle představ.

Drží významná ocenění

Společnost Lightning Motorcycles vstoupila na trh před deseti lety, když v Kalifornii přetvořili slavnou Yamahu R1 na elektrický pohon. V roce 2012 jezdec Michael Barnes vyhrál FIM ePower sérii s jejich motorkou Barracuda Lightning. Roku 2013 Carlin Dunne vyhrál prestižní závod Pikes Peak s elektromotorkou LS-218. To bylo zároveň poprvé, kdy elektromotor v závodu vyhrál nad spalovacím motorem. Slavný Jay Leno ji dokonce testoval ve svém pořadu, na záznam se můžete podívat tady.

Základní model za téměř milion korun

Momentálně si od společnosti můžete koupit model Lightning LS-218, jehož cena začíná na 900 000 Kč. Kalifornská firma plánuje uvést na trh i slabší model, který bude v ceně okolo 470 000 Kč. Taková více přístupná motorka s pořádným dojezdem určitě rozšíří trh a pravděpodobně dodá odvahu ostatním výrobcům motocyklů s elektrifikací. Pokud se to podařilo Elonu Muskovi s Teslou, tak proč ne tak šikovné firmě jako je Lightning Motorcycles?

Líbila by se vám elektromotorka?

Zdroj: rideapart.com