Pokud se chystáte pořídit si nový elektromobil, Kia Soul EV by určitě neměla chybět na vašem seznamu testovacích jízd. Vůz je velmi podobný jeho bráškovi se spalovacím motorem a disponuje jenom pár rozdíly. Městské vozítko do nepohody je jakýmsi menším crossoverem a oplývá skvělou praktičností. Pojďme se podívat do hloubky na úspěšný elektromobil jihokorejské automobilky, který si nadšenci aut na baterky zamilovali.

Obsah článku o Kia Soul EV

Vládne Kia Soul EV na českém trhu?

Kia Soul EV si ukrojila svůj podíl na trhu, společně s vozy Nissan Leaf, Renault Zoe nebo BMW i3. Všechny mají něco do sebe a jejich největší rozdíly jsou ceny a dojezd. Konkurenti mezi sebou soupeří doslova o každého zákazníka a snaží se rozšiřovat povědomí o elektromobilech. To, do jaké míry se jim to daří je diskutabilní. S příchodem Tesly Model 3 na trh začnou jejich prodeje stagnovat, jelikož nabídne mnohem vyšší dojezd za téměř stejnou cenovku. O použitých technologiích ani nemluvě.

Po vzhledové stránce se toho moc u Soulu EV na rozdíl od verze se spalovacím motorem neudálo. Na první pohled se jedná o stejný vůz a jen zkušené oko odhalí menší rozdíly. Ty hlavní věci se dějí až pod karoserií, kde je ukrytý elektromotor o síle 81 kW. Ten se hodí nejvíce do města, pro které bylo auto navrženo. Menší crossover vyčnívá z řad konkurence hlavně svou praktičností a objemem kufru, což se hodí na nákupy a kratší výlety. O energii se stará klasická Li-Ion baterie, která kapacitou 27 kWh nějak neohromí. Je to ovšem potřeba? Kia Soul EV dojezd je 212 kilometrů, nicméně v reálném světě se pohybujeme okolo 140 kilometrů.

Kia Soul EV přední část

Elektrická Kia Soul se řídí bez problémů a vyniká pohodlností. Adekvátní výkon při menších rychlostech nějak nenarušuje její plynulost a nenutí vás k závodění. Interiér je celkově dost prostorný i pro vyšší postavu. Při prohlížení základních cen a ceníku nás zarazilo, jak dobře je jihokorejský elektromobil vybaven v základní verzi. Interiér nabízí štědrou porci technologií a kvalitních materiálů, které konkurence nabízejí za šílené poplatky.

Nezáživné jízdní vlastnosti kompenzuje komfort

Pokud jste někdy řídili benzínový nebo naftový Soul, víte, co od auta víceméně čekat. Jízda je pohodlná, menší nerovnosti na silnici zvládá s ledovým klidem. Požitek z jistý není zrovna takový, jaký bychom si představovali. Odpověď volantu na silnici je bez života a zpětná vazba je naprosto smazána díky silnému posilovači řízení. Abychom byli féroví, takový problém nemá pouze Kia Soul EV. Většina elektromobilů trpí špatnou zpětnou vazbou, dokonce i Tesly.

Elektrická Kia z vás rozhodně neudělá závodníka. Její zrychlení z 0-100 km/h je zdlouhavé a nudné. Stovku pokoří během 10,8 sekund. Na druhou stranu Soul EV není autem, u kterého by bylo pomalé zrychlení na škodu. Městská nákupní taška bude díky okamžitému točivému momentu (285 Nm) na semaforech vyhrávat do doby, než potká jiný elektromobil. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 145 km/h, aby maximalizovali dojezd na baterii.

Fakt, že jihokorejská automobilka dokázala chování elektromobilu na silnici napodobit verzi se spalovacím motorem svědčí o pokroku, který se uskutečnil během pár let. Kia Soul EV váží o 274 kilogramů více než ‚‚obyčejný‘‘ bráška. Takový váhový rozdíl je kvůli těžké baterii, kterou usadili do podlahy auta.

Jihokorejský interiér překvapí mnoha funkcemi

Jakmile nějaká automobilka vytvoří elektromobil, vždy se snaží jej udělat co možná nejvíce futuristický. Ať už na pohled nebo v interiéru. Zářným příkladem takového chování je například BMW i3 nebo BMW i8, kde se snažili o design vesmírné lodi. Jelikož je Kia Soul EV jen předělávkou klasického vozu, nečekejte žádné zázraky.

Veškeré interiérové prvky jsou z kvalitního materiálu a na dotyk jdou cítit prémiově. Nemusíte se tedy bát žádných škaredých plastů, které začnou brzy vrzat. Velkým překvapením je určitě digitální přístrojová deska, která je přehledná a vypadá opravdu hezky. Zbytek je více klasický a připomíná další vozy z asijského trhu. Středový panel s navigací je lepší průměr, nicméně nenadchne ničím speciálním. Navíc tlačítka okolo obrazovky působí až zastaralým dojmem.

Kia Soul EV interiér

Zajímavostí je ovšem výbava, která je už ve standardu. Kia byla opravdu štědrá a tak se můžete těšit na satelitní navigaci, bezklíčový přístup a start vozu nebo vyhřívaná sedadla s volantem. Rádio s ozvučením je také na vyšší úrovni a třešničkou na dortu se stává kvalitní zadní kamera na couvání. Vypadá to, že si manažeři z automobilky uvědomili vysokou cenu, a tak raději přidali pár funkcí navíc. Tím se určitě liší od své konkurence, která si za své elektromobily nechá řádně zaplatit.

Pět míst k sezení, rozumná velikost kufru a slušná dojezdová vzdálenost dělá z elektrifikovaného Soulu praktický mini-crossover. Pasažéři budou mít díky většímu prostoru v interiéru dostatek místa na nohy a nebudou se cítit jako sardinky. Objem kufru je 281 litrů, což znamená zmenšení o 30 litrů na rozdíl od verze se spalovacím motorem. To je však malý kompromis, který musel být učiněn v rámci elektrického pohonu.

Soul EV je bezpečný rodinný elektromobil

Automobilka Kia je známa především jejich sebevědomou zárukou vozů na 7 let, což je dvakrát tolik než průměr ostatních. Navíc lze záruku převést na dalšího majitele, takže pokud vůz prodáte, záruka přechází. Stejnou garanci funkčnosti mají i baterie.

Nezávislé hodnocení bezpečnosti Euro NCAP dali elektrifikovanému Soulu čtyři hvězdičky z pěti. V hodnocení uspěl zejména díky ochraně dospělých i dětí při srážce, průměrného hodnocení se pak Soul EV dočkal v rámci ochrany chodců. Ty nezachránila ani větší deformační zóna, která je díky absenci spalovacího motoru. Pátá hvězda tedy unikla vozu kvůli pár drobnostem a myslíme, že by příští generace mohla přijít s plným hodnocením.

Jak se to má se spotřebou a nabíjením

Kdyby jste byli občani Norska, určitě si co se týče poplatků polepšíte. U nás v Česku zatím bohužel neexistují žádné velké ‚‚elektromobilové odpustky‘‘, a tak se musíme spokojit s plnou cenou. Zahřát u srdce vás ihned po koupi může fakt, že už nikdy nemusíte jezdit na benzínovou stanici a čerpat palivo za nehorázně vysoké ceny. Druhým argumentem je určitě lepší vztah k životnímu prostředí a možnost jezdit s vozem v prostorách budov.

Svou Kia Soul EV můžete nabíjet rovnou třemi způsoby, z čehož pouze dvě jsou řekněme reálné. První je klasické nabití skrze 230V zásuvku, což moc nedoporučujeme. V případě, že by se auto nabilo přes noc, tak nemáme nic proti. Nicméně s časem úplného nabití 12 hodin se tato možnost stává nepředstavitelnou. Přes vlastní nabíjecí stanici 30A stihnete elektrickou Kiu nabít do pěti hodin. To už je podstatně kratší doba než ze zásuvky a dá se pochopit. Vůbec nejrychlejším řešením pak zůstává veřejná nabíjecí stanice, která zvládne 80% baterie doplnit za 33 minut.

Jaká je Kia Soul EV cena v Česku?

Nyní je čas říct si, kolik vlastně Kia Soul EV stojí. Pokud nesedíte, raději si najděte pohodlnou židli a před přečtením si udělejte pohodlí. Základní cena mini-crossoveru začíná na 869 980 Kč, čímž se řadí mezi nejdražší elektromobily střední třídy. I přes šikovné zpracování a specifikace si nejsme jisti, zda se opravdu vyplatí za takové peníze. Jak se ale říká, každé zboží má svého kupce, a tak musíme ten poslední verdikt nechat na vás. Do tabulky jsme vám přehledně vypsali důležité specifikace.

Výkon Točivý moment Dojezd Baterie
81 kW 285 Nm 212 km 27 kWh

V případě, že nechcete platit plnou částku za nové auto, doporučujeme vám se obrátit na Kia Soul EV bazar. Na českém internetu se dá najít dost inzerátů, kde lidé prodávají buď ojeté elektromobily nebo předváděcí vozy. Například Sbazar nebo Tipcar tyto vozy běžně prodávají. Nezapomeňte se zeptat i svého lokálního dealera značky Kia, zda nemá na prodej předváděcí vůz.

Zaujala vás Kia Soul EV?

Zdroje: youtube.com, kia.com, carbuzz.com