Dva známí ropní magnáti si vzali na mušku auta na baterky, díky kterým každým rokem přicházejí o čím dál tím větší zisk. Bratři Kochové založili kampaň proti elektromobilům, která ukazuje hrůzné záběry ze zemí třetího světa. Vypouští tím na veřejnost nepravdivé informace, které mohou negativně ovlivnit postup obnovitelné energie. O něco podobného se snažili i v minulosti, nicméně neuspěli. Doufejme, že je neúspěch čeká znova.

Úhel pohledu na dotace je zcestný

V jednom z prvních úkonů proti elektromobilům se bratři snažili poukázat na to, jak moc jsou dotované ze státní kasy. Co už však nezmínili, tak v USA se v minulosti dotovaly také vozy se spalovacím motorem, dokonce ještě vyšší částkou. To nepočítáme cenu za znečištění, které fosilní paliva ročně způsobí. Podle IMF studie se částka vyšplhá na 5 miliard dolarů za rok. Když nic z toho pro bratry nefungovalo, začali tvrdit, že všechny elektromobily jsou napájeny z „nečisté energie“. Tu ovšem z části produkují právě oni.

Poučení nebo promyšlená reklama?

Tentokrát jsou zpět s kampaní, která se nazývá trefně „Fueling U.S. Forward“. Oficiálně si jejich nezisková organizace dává za cíl poučit své občany o obrovské ceně a potenciálu energie, kterou USA produkuje z fosilních paliv. Pokud odhlédneme od tohoto tvrzení, vidíme spíš dobrou reklamu na jejich ropné společnosti. Jak asi očekáváte, takzvané „poučení“ je plné nepravdivých informací. Bez dalších řečí, podívejte se na video.

https://www.youtube.com/watch?v=H_WscmJSB2c

Jsou elektromobily toxičtější než běžné vozy?

Ve videu tvrdí, že elektrická auta jsou více toxická pro lidi než běžná vozidla. Tuto teorii založili na základě studie Arthura D. Little, která byla po nějaké době vyvrácena. Veškeré výpočty byly nafouknuty o téměř polovinu, aby elektromobily znevýhodnily. Další chybné tvrzení je ohledně minerálů, které by měly být údajně vzácné. Je to právě naopak, lithium a kobalt se vyskytují hojně.

Recyklování baterií

Jako poslední si museli rýpnout do recyklování baterií. Tuto věc většina automobilek už dávno řeší a některé přišli s dost originálními způsoby využití. Například BMW a Renault používá staré akumulátory na skladování energie v jejich továrnách. Pokud baterie nevyhovuje ani k tomuto, minerály se z ní recyklují a dostanou se do nové baterky. K závěru bychom chtěli říct, abyste se vyhýbali jejich klamavým kampaním. I když jsou problémy s těžbou některých materiálů, určitě neplatí tvrzení, že elektromobily jsou více toxické než vozy se spalovacím motorem.

Co říkáte na kampaň proti elektromobilům?

Zdroj: youtube.com, electrek.co