Společnost Hyperloop Transportation Technologies (HTT) podepsala s Jižní Koreou smlouvu na předání technologie k použití. Tato firma mimo jiné spolupracuje s Elonem Muskem, který se o extrémně rychlou dopravu zajímá také. Asijská země se tak stala jednou z prvních, kterým se možná povede uvést Hyperloop do chodu pro své občany. To, jak si povedou je otázka budoucnosti, nicméně této technologicky vyspělé zemi fandíme!

Jihokorejský Hyperloop s veškerou vážností

Hyperloop by mohl dosahovat rychlosti až 1200 km/h. Tato čistě teoretická rychlost by znamenala naprostou revoluci v dopravě, což zdůraznil několikrát Elon Musk v roce 2013. Celá smlouva na využití potřebné technologie zasahuje do několika úrovní státu včetně různých univerzit. Mezi největší hnací motor bude patřit Úřad technologických inovací a infrastruktury ve spolupráci s Korejským institutem civilního inženýrství a stavebních technologií.

Celý proces bude zahrnovat vyjednání licence a výzkumu pro stavbu Hyperloop platformy. Poté přijde na řadu bezpečnost, která musí být na té nejvyšší možné úrovni. Finance půjdou také na zajištění velké testovací dráhy.

Lidé uvnitř Hyperloopu

Cílem je prodávat licence

Generální ředitel společnosti HTT, Dirk Ahlborn, v rozhovoru pro zahraniční CNBC uvedl, že je v jejich zájmu hlavně licencovat tuto technologii. Žádné další detaily spolupráce s Jižní Koreou neposkytl. Chystají se však s asijskou zemí úzce spolupracovat a popřípadě vyvíjet nová vylepšení. K věci se vyjádřil takto.

Ještě jsme nedefinovali specifika spolupráce. Jsme v procesu sdílení vědomostí a zkušeností. Měli jsme teprve první debatu ohledně umístění vývoje a nic není potvrzeno.

Přes 320 kilometrů za 20 minut?

Na začátku tohoto roku se jihokorejská vláda rozhodla postavit Hyperloop s názvem „Hyper Tube Express“ (HTX). Podle prvních plánů bude dosahovat rychlosti až 1000 km/h, což znamená výrazné zrychlení infrastruktury mezi městy. Například cesta dlouhá 320 kilometrů ze Soulu do Busanu zabere zhruba 20 minut. Hlavním cílem je spojit Hyperloopem všechna důležitá města. Prozatím nemáme v ruce žádné termíny stavby, vše je předmětem jednání.

HTT v minulosti spolupracovala s řadou zemí na licencování jejich technologie. Prozatím však většina dohod vůbec nedopadla podle představ a vždy se jedna ze stran odmlčela. Řada studií momentálně probíhá v Abu Dhabi a Indonésii. Co je ale zajímavé, tak i Česko a Slovensko jedná o Hyperloopu. To, v jaké fázi je rozhodovací proces nevíme. Situaci u nás budeme nadále sledovat.

Chtěli byste Hyperloop v Česku?

Zdroje: science.howstuffworks.comwired.comcnbc.com