Na mezinárodní pařížské Air Show odhalila společnost EViation Aircraft průlomový prototyp soukromého letadla, které je poháněno čistě bateriemi. Dokáže doletět až 965 kilometrů a ve vzduchu udrží hned několik cestujících. Tato firma je zároveň členem prestižního NASA programu, který se touto problematikou zabývá. Určitě se máme v nadcházejících letech na co těšit, zvlášť tedy majetnější zákazníci.

Mají EViation Aircraft fungující prototyp?

Zatímco byl koncept pouze v Paříži představen, EViation už pravděpodobně má létající prototyp, který funguje. Již brzy se chystají opatřit letounu veškerá právní opatření a certifikáty, aby se mohli pustit do komerční sféry byznysu. To vše by mohlo nastat příští rok. Generální ředitel EViation Aircraft, Omer Bar-Yohay, se vyjádřil k záležitosti takto.

V časech, kdy jsme online propojeni více než předtím se musí naše služby přizpůsobovat a reflektovat novou, efektivnější budoucnost. Ať už je to bezemisní nízkonákladový výlet ze Silicon Valley do San Diega nebo ze Soulu do Beijingu, všechny naše elektroletadla reprezentují šanci pro zákazníky cestovat úsporně s ohledem na životní prostředí.

Za posledních pár let jsme viděli hned několik snah o elektroletadla, speciálně pak ty bez možnosti kopilota nebo cestujících. Například malé osobní letadlo Lilium uskutečnilo svůj první let tento rok a vše dopadlo na výbornou. Stále však ve všech směrech vede EViation Aircraft, kteří začínají s masivním marketingovým plánem pro komerci. Jejich elektroletadlo by mělo být schopné pojmout až devět pasažérů a dva piloty.

Bude energetická hustota baterie dostačující?

Elektrická letadla vždy brzdila energetická hustota baterií. V současné době to ale vypadá, že spousta společností již tento problém pomalu vyřešila. Nyní pravděpodobně hledají cestu, jak se prosadit. Generální ředitel Tesly, Elon Musk, také odhalil jeho vizi letadla. Dodal, že takové cestování bude možné jakmile energetická hustota dosáhne hodnoty 400 Wh na kilogram. Současné elektromobily Tesla mají zhruba od 250 do 300 Wh na kilogram, je tedy co zlepšovat. Na druhou stranu EViation Aircraft tvrdí, že dosáhnutí jejich doletu je možné díky nové hliníkové baterii.

Věříte v létání na elektřinu?

Zdroj: electrek.co