Menu

Electric GT je první šampionát elektromobilů. Má budoucnost?

Tesla Model S P100DL Electric GT

Pokud máte rádi auta i mimo běžnou silnici, tato série závodů vás pěkně navnadí na budoucnost. Electric GT je vůbec první šampionát vozů bez emisí, který se nám představí už tento rok. Nabídne pohled na ty nejvýkonnější elektromobily na trhu. V první sezóně budou závodit pouze vozy Tesla, které drží prvenství ve výkonu. Ale kdo ví, v příští sezóně se může klidně přidat i společnost Faraday Future, která momentálně vyvíjí vlastní superrychlý elektromobil.

Myslíte, že bude šampionát elektroaut zajímat i zatvrzelé milovníky burácejících motorů s velkým objemem? Pokud si budete vychutnávat závod opodál tratě, určitě neuslyšíte ten známý zvuk prosvištění motoru ve vysokých otáčkách. Místo toho vám závodní Tesly nabídnou maximálně kvílení pneumatik – to však nijak zážitek z akce nezmenší. Podívaná to bude opravdu skvělá, zejména, když vezmeme v potaz doprovodnou hudbu a extrémní výkony závodních speciálů, které jsou vyšší než auta seriálu NASCAR.

tesla model s nahledovy

Tesla Model S

8.5
 • Typ pohonu Elektro
 • Uvedení na trh 2012
 • Operační systém Tesla proprietární
 • Dojezd 500 km
 • Cena při uvedení na trh od 1 900 000 Kč
 • Motor Třífázový indukční střídavý

Závodní Tesla Model S výrazně zhubl

Vozy pro tento závod byly do jisté míry upraveny. Všechny vychází z nejvyšší verze P100DL a dočkaly se pořádného odlehčení. Opravdu si na tomto kroku dali záležet a tak Tesla shodila téměř 500kg na váze. To znamená, že nyní je schopna pokořit rychlost 100km/h za neuvěřitelných 2.1 sekundy. Dle oficiální specifikace závodní elektromobil disponuje 778HP při točivém momentu 995 Nm. Na suché podmínky zvolili pneumatiky Pirelli P Zero a na mokrou trať obují Pirelli WET TIRES.

Electric GT je první šampionát elektromobilů

Kompletní informace o vozu byly představeny veřejnosti na začátku tohoto roku na Autosport International Show v Anglii, kde upravenou Teslu předvedli v plné parádě. K dispozici měli arénu, kde závodní elektromobil měl prostor ohromit diváky skvěle provedenými drifty. Posuďte sami z krátkého sestřihu.

Electric GT se pojede v několika zemích

Celkově bude závodit 10 týmů a 20 řidičů (muži i ženy), kteří budou porovnávat své dovednosti v sedmi závodech. Ty budou na následujících okruzích:

 • Nürburgring (Německo),
 • TT Circuit Assen (Nizozemsko),
 • Estorii (Portugalsko),
 • Barcelona-Catalunya (Španělsko),
 • Circuit Paul Ricard (Francie),
 • Donington Park (Anglie).

Ročně bude uspořádáno sedm závodních víkendů, které se budou skládat z dvacetiminutového tréninku a hodinové kvalifikace. Poté se pojedou dva závody o šedesáti kilometrech – jeden za dne a druhý při západu slunce.

Šampionát Electric GT není pouze o závodění, jak se může na první pohled zdát. Celý závodní víkend bude doprovázet i festival technologie, kde se budou moct předvést firmy, které se věnují bateriím, solárním panelům, udržitelné energii a obnovitelným zdrojům. Pořadatelé plánují postavit stany s různými trenažéry, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet „virtuální“ jízdu v závodním modelu Tesla S.

Chtěli byste se takové akce zúčastnit?

Zdroje: electricgt.co, electrek.co