Nevíte, jaké auto na baterky si v dnešní době vybrat? Automobilky začínají vsázet na elektrifikaci, čímž se pomalu ale jistě plní trh. Jednou jich bude stejně jako vozů se spalovacím motorem. Abychom vám usnadnili rozhodování, vybrali jsme deset nejlevnějších elektromobilů na trhu. Uděláme si průřez těmi nejzákladnějšími specifikacemi, které byste jako potencionální zákazníci měli znát.

Seznam vozů

Renault Zoe

Tento velice zajímavý vůz má jednu obrovskou nevýhodu, která je potřeba zmínit hned ze začátku. Pokud si jej budete chtít koupit v Česku, tak na to můžete rovnou zapomenout. Francouzská automobilka v současné době nehodlá jakýmkoliv způsobem dodávat svůj šikovný elektromobil. K mání je pouze verze se spalovacím motorem. Co víme, tak u nás jich jezdí jen pár, čímž se z něj stává docela vzácnost. Přitom by pravděpodobně odbyt byl.

Renault Zoe je kompaktní plně elektrické vozidlo, které se svými rozměry nejvíce hodí do města. Na jedno nabití dokáže ujet zhruba 250 kilometrů díky 22 kWh baterii. Záleží také na schopnosti řidiče, hustotě provozu a klimatických podmínkách. Tyto problémy potýkají i ostatní elektromobily, nejen Zoe. Jeho maximální rychlost dosahuje 140 km/h a z nuly na sto vypálí za 13.5 sekundy. Cena v zahraničí startuje na v přepočtu 400 000 Kč.

Délka Šířka Výška Váha Objem kufru
4090 mm 1730 mm 1560 mm 1468 kg 335 l

Renault Zoe EV

Renault Kangoo ZE

Mezi deset nejlevnějších elektromobilů patří také Renault Kangoo ZE. Tato užitková dodávka byla poprvé viděna na veřejnosti v roce 2011, kdy ji Renault představil v rámci jejich bezemisního programu. Nezávisle na tom se brzy Kangoo ZE stal jedním z nejlépe prodávaných e-dodávek. Krom odlišného motoru sdílí všechny své prvky s dalšími verzemi aut. Vozidlo oficiálně vychází z koncepčního návrhu modelu Pangea. Pokud patříte mezi vlastníky menších firem, logistické společnosti nebo taxi služby, určitě oceníte přednosti nenáročného elektromobilu.

Renault Kangoo ZE je velmi levný vůz, když dojde na sčítání provozních nákladů. Pokud budete mít akumulátor nabitý na 100%, dokážete bez problémů dojet kolem 130 kilometrů. Nově představená verze dokonce zvýšila dojezd o minimálně 70 kilometrů v reálném provozu, díky zvýšení kapacity baterie na 33 kWh. Elektromotor nabídne sílu 44 kW při maximálním točivém momentu 225 Nm, to by mělo bohatě stačit na městský provoz. Dovnitř naložíte až 630 kilogramů nákladu. Jediná nevýhoda je palubní nabíjení, které zabere z naprosto vyšťaveného vozu na plně nabitý až šest hodin. Cena startuje na 515 000 Kč.

Délka Šířka Výška Váha Objem kufru
4020 mm 1830 mm 1810 mm 1420 kg 660 l

Renault Kangoo ZE

Volkswagen e-Golf

Kdo by neznal známý Golf? Jde o stěžejní model německé automobilky, protože se oficiálně stal nejprodávanějším vozem v Evropě. Jeho bratrská verze e-Golf je plně elektrické řešení, které na trhu dostalo svou šanci a stalo se taktéž populárním. Ostatním vozům konkuruje zejména cenou a léty prověřeným designem. Hodí se pro všechny generace řidičů.

Jeho jízdní vlastnosti jsou perfektní jak ve městě, tak dálnici či silnici druhé třídy. Díky jeho elektromotoru se silou 85 kW dokáže vyrazit z 0-100km/h za hezkých 10,4 sekundy. Menší 24,2 kWh baterie vystačí na nejméně 130 kilometrů, ve městě bude číslo trošku nižší. Kdežto nabíjení ze zásuvky doma potrvá hodiny, u CCS nabíjecí stanice dobijete 80% kapacity akumulátoru do 30ti minut. Za kvalitní elektromobil si v základu připravte alespoň 899 000 Kč.

Délka Šířka Výška Váha Objem kufru
4270 mm 1800 mm 1450 mm 1510 kg 340 l

VW e-Golf

Ford Focus Electric

I když se u některých nadšenců elektromobilů otevírá v kapse kudla, jen co slyší Focus Electric, tento vůz určitě patří do našeho žebříčku mezi deset nejlevnějších elektromobilů. Jde o první snahu o elektrifikaci od Fordu a myslíme, že poměr cena/výkon je zde adekvátní. Pokud hledáte auto na baterky, se kterým se nemusíte bát vyjet za město, je elektrický Ford jasnou volbou. U nás v Česku jich moc není a tak budeme jen rádi, pokud uvidíme na silnicích více kousků.

Ford Focus Electric disponuje 35 kWh baterií, díky které se nemusíte bát urazit více jak 185 kilometrů. Díky rychlonabíjecí technologii dobijete akumulátor na 80% za nějakých 30 minut, z domácí nabíječky počítejte okolo pěti hodin. Elektromotor se silou 107 kW postačí na krátké závody u semaforu. Pokud si jej plánujete pořídit, připravte si v peněžence alespoň 680 000 Kč.

Délka Šířka Výška Váha Objem kufru
4360 mm 2060 mm 1470 mm 1700 kg 373 l

Ford Focus Electric

Opel Ampera-e

Víte, co má společné Opel Ampera-e a Chevrolet Bolt EV? Jsou to v podstatě ta samá auta. Zatímco Chevy se prodává v USA, General Motors udělal druhou verzi pro Evropský trh. Opel k nám do Čech dorazí koncem tohoto roku a je to jeden z nejočekávanějších elektromobilů vůbec, hned po Modelu 3. Na auto stojí zákazníci fronty a není se čemu divit, vždyť dokázal na jedno nabití při hypermilingu dojet 623 kilometrů! Mezi deset nejlevnějších elektromobilů určitě patří a má čestné místo v žebříčku.

Buďte součástí rozvíjející se elektromobility u automobilky Opel. Ti plánují do roku 2020 představit hned několik dalších aut na baterky. Model Ampera-e dokáže při běžném provozu ujet až 300 kilometrů, čemuž vděčí 60 kWh baterii. Elektromotor se silou 150 kW bohatě postačí na veškerou jízdu, dokonce i po dálnici. Cena je u tohoto vozu podstatně vyšší než u Focusu, zde se dostáváme pravděpodobně na necelých 1 000 000 Kč. Přesnou částku se dozvíme, jakmile vstoupí na náš trh.

Délka Šířka Výška Váha Objem kufru
4166 mm 1765 mm 1595 mm 1616 kg 381 l

Opel Ampera-e

Hyundai Ioniq

Jihokorejská kráska s nízkým dojezdem, i tak by se dal přezdívat Hyundai Ioniq. Tento vůz je tak populární, že automobilka doslova nestíhá vyrábět baterie. Považován za nejvíce žhavé zboží je právě v Koreji, kde směřuje většina výroby. V Česku se za současného stavu dá získat jen těžce. Doufejme v nejlepší, třeba jihokorejská automobilka brzy přijde s řešením krize. Náš magazín měl štěstí a vůz recenzoval.

Díky elektromotoru o výkonu 90 kW dokáže být vůz relativně mrštný a nebojí se lehce sportovní jízdy, i když to není hlavní pointou tohoto auta. Akumulátor o kapacitě 28 kWh nám dává možnost reálného dojezdu přes 200 kilometrů v závislosti na stylu jízdy. Pokud byste netoužili po elektrické verzi, Hyundai nabízí také Plug-In Hybrid. Při základní výbavě se s cenou dostanete na 850 000 Kč.

Délka Šířka Výška Váha Objem kufru
4470 mm 1821 mm 1450 mm 1435 kg 350 l

Hyundai Ioniq EV

Nissan Leaf

Pojďme se podívat na zoubek toho nejprodávanějšího elektromobilu na světě. Nissan odvedl s tímto vozem skvělou práci a tak se nemůže stát, že byste koupí prohloupili. Po celém světě jezdí tisíce Leafů a je obdivován zejména díky kvalitě zpracování a jízdním vlastnostem. Pomalu se chystá nová verze vozu, která bude odhalena během několika týdnů v Tokyu. Svým elegantním designem a vyšším dojezdem vyniká mezi konkurencí, kde spolu soupeří deset nejlevnějších elektromobilů.

Šikovné auto na baterky je poháněno 80 kW elektromotorem, se kterým se Leaf dokáže rozjet z nuly na sto během 11,5 sekundy. Baterie se zvýšenou kapacitou na 30 kWh zajistí reálný dojezd 200 kilometrů, což je pěkná hodnota do města. Nabíjet můžete buď doma, což zabere několik hodin nebo dojet na nabíjecí stanici. Auto podporuje nabíjení pomocí Chademo. Jestli máte zájem, cena startuje na 730 000 Kč.

Délka Šířka Výška Váha Objem kufru
4445 mm 1770 mm 1550 mm 1430 kg 370 l

Nissan Leaf

Volkswagen e-Up

Hledáte skvělého společníka na nakupování do města? Nebaví vás složitě parkovat a chcete malý vůz, který se vejde všude? V tom případě byste měli sáhnout po Volkswagenu e-Up, který se dokonale hodí přímo na tyto věci. Stejně jako Škoda Citigo, i e-Up byl designován zejména pro usnadnění uložení nákupních tašek. Do toho vypadá skvěle a jede rychlostí blesku!

Malé autíčko je vybaveno 60 kW elektromotorem s maximálním točivým momentem 210 Nm. To zvládne na semaforu prohnat pérka i výkonnějším vozům. Díky své 18,7 kWh baterii se nebojí ujet delší úsek, reálný dojezd je okolo 160 kilometrů. Cenovka pekelného vozítka startuje na 730 000 Kč.

Délka Šířka Výška Váha Objem kufru
3540 mm 1645 mm 1475 mm 1140 kg 250 l

VW e-Up!

Kia Soul EV

Elektrifikace se nevyhnula ani známému modelu Soul. Vůz s nulovými emisemi, který je postaven na SUV platformě má vše, co si můžete představit. Dojezd, zrychlení a hlavně pořádný prostor. Díky své zajímavé konstrukci dokáže regulovat spotřebu tak, abyste vždy dosáhli na maximální dojezd. Vůz si po téměř celém světe oblíbila spousta lidí, kteří chtěli od elektromobilu i něco víc.

Toto „městské SUV“ má pod kapotou elektromotor, který dodává výkon 81 kW. Zrychlení vozu také není k zahození, v případě rozjezdu z 0-100 km/h se bavíme o času 11,2 sekundy. Dojezd auta na baterky v reálném světě je okolo 210 kilometrů, v případě velice úsporné jízdy ještě více. Základní verze modelu vás vyjde na nejméně 870 000 Kč.

Délka Šířka Výška Váha Objem kufru
4140 mm 1800 mm 1600 mm 1490 kg 281 l

Kia Soul EV

Tesla Model 3

Nejdražší a nejlepší – tak by se dal popsat náš poslední vůz v žebříčku. Tesla Model 3 bude oficiálně odhalena již v červenci v několika variantách, co se týče baterie. Tento lidový elektromobil si předobjednalo více než 500 000 lidí, čímž dopomohli Tesle stát se čtvrtou nejhodnotnější automobilkou. Pokud toužíte po autě, které je napěchované nejmodernější technologií, má nejvyšší dojezd a bezpečnost, pak sáhněte po americkém elektromobilu ze Silicon Valley. Mezi deset nejlevnějších elektromobilů se zařadil s pokorou, nicméně ve výběru vozů s přehledem vede.

Vůz dokáže pojmout až pět cestujících díky obrovskému prostoru. V základní verzi baterie urazí až 350 kilometrů na jedno nabití, čímž se bezpochyby stává králem segmentu. Jaký bude výkon motoru ještě není zcela jasné, nicméně z nuly na sto dokáže zrychlit pod 6 sekund. K tomu všemu vám bude k dispozici autopilot, který dokáže řídit na přehledných silnicích naprosto sám. Rozměry vozu bohužel zatím neznáme, ty přijdou společně s představením. Cena bude od 810 000 Kč.

Tesla Model 3 koncept

Deset nejlevnějších elektromobilů

Dostali jste se na konec žebříčku, kde jste vám ukázali deset nejlevnějších elektromobilů na trhu v roce 2017. Jak můžete vidět, rozmanitost vozů je opravdu velká a není snadné si vybrat ten správný. Ve finále je nejlepší vybírat elektroauto na základě toho, co od něj očekáváte. Pokud potřebujete pouze vůz na nákupy, nejspíš nesáhnete pro Tesla Model 3, ale raději si vyberete Volkswagen e-Up. Pokud stále váháte nebo nemáte prostředky, doporučujeme si počkat na další generace. Nejdražší na elektromobilech jsou baterie, které se časem plánují zlevnit.

Jaký elektromobil byste chtěli vy?