Podle posledních informací by Tesla měla podepsat smlouvu na výstavbu nové továrny. Čínská Tesla Gigafactory je tak pravděpodobně realitou. Rovnou několik čínských a amerických médií tuto věc považují za potvrzenou a připomínají, že to není tak docela „novinka“. Podle neoficiálních spekulací byla dohoda na spadnutí už před týdnem, čekalo se akorát na dokumenty k podepsání. Dokud vše americká automobilka nepotvrdí, zůstáváme stát nohama při zemi a vyčkávat.

Magazíny China Daily a čínské zastoupení Bloombergu mají anonymní zdroje, které potvrzují tuto spekulaci. Prý bude smlouva podepsána dnes. Relevance informací od utajovaných zdrojů jsou vždy diskutabilní, nicméně pojďme na chvíli připustit, že tvrdí pravdu. Tiskové oddělení magazínu Bloomberg celou věc komentovalo takto.

Dohoda byla potvrzena v úterý v Šanghaji. To potvrdili lidé, kteří si nepřejí být zveřejněni předtím, než tato informace vyjde oficiálně. Mluvčí Tesly zatím situaci nekomentoval. Mluvčí Šanghajské vlády potvrdil, že stále hledá pravdivé informace od příslušných zdrojů.

Čínská Tesla Gigafactory hledá partnery

Tesla se bude muset nejméně ze začátku spojit s jinými firmami, protože čínský trh je naprosto odlišný od toho amerického. Je také dost možné, že by americká automobilka pohořela. Zatímco ostatní automobilky expandující do Číny tvoří partnerství s jinými automobilkami, Tesla jde na to jinou cestou. Podle všeho si vybrala za partnery Shanghai Electric Group a průmyslovou zónu Lingang. Pravděpodobně se ještě přidají do rozhodování velcí akcionáři, kteří čínský trh znají.

Dávala by továrna smysl?

Zatímco ostatní fámy o nové Gigafactory byly většinou nesmyslné, tahle se zdá pravdivá. Elon Musk se před měsícem setkal s čínskou vládou, kde diskutovali o možnosti otevření nových továren na vozy a baterie. Zároveň by výstavba přišla právě v čas, protože Tesla ztrojnásobila prodeje v zemi. To by pomohlo udržet nadšení zákazníků a tím si vybudovat silné postavení na trhu. A teď se vůbec nebavíme o clu, které by už nemuseli platit a tím ušetřili obrovské peníze.

Vadila by vám Gigafactory v Číně?

Zdroj: electrek.co