General Motors je zpátky ve hře s jejich elektromobilem Chevrolet Spark EV. Městský prcek dokáže vyrazit dech svým charakterem, výkonem a dojezdem. Za rozumnou cenu dostanete spolehlivé auto bez emisí, které se nebojí prodírat městskou džunglí se stylem. Podívejme se na jejich nejnovější model, který se od minulého liší jízdními vlastnostmi a použitou technologií.

Obsah článku o Chevrolet Spark EV

Chevrolet Spark EV strčí do kapsy všechny nákupní tašky

Kladné stránky aut na baterky známe a jsou celkem jasné. Už nikdy nebudete muset zastavovat na čerpací stanici, snížíte svou karbonovou stopu a v případě ostatních zemí ještě dostanete různé peněžní úlevy. Pokud uvažujete nad plusy i mínusy vlastnictví elektromobilu a myslíte, že by se vám hodil, tak Chevy Spark EV nesmí chybět na seznamu. Prcek možná na první pohled vypadá nevýrazně, určitě si jej však zamilujete.

První věcí, kterou se při koupi elektromobilu budete zabývat je určitě dojezd. Městský ďáblík dokáže ujet vzdálenost až 130 kilometrů, když mu zrovna nebudete šlapat po krku. To znamená klidnou jízdu s maximálním využitím rekuperace energie při brždění a mírné rozjezdy. Druhá věc, která by vás měla zajímat je celkový výkon. K našemu překvapení je Spark EV dost mrštné autíčko, které dokáže svou akcelerací překvapit. Nabídne lepší pocit z rychlejší jízdy než jeho konkurenti.

Chevrolet Spark EV

Mezi stinné stránky Chevroletu patří bohužel doba nabíjení. V tom se automobilce moc nedaří, což je nejčastější kámen úrazu při zvažování koupě. Palubní nabíječka je schopna přenosu pouze 3,3 kWh, zatímco ostatní rivalové jako Fiat 500e zvládnou dvojnásobek. Není to však ještě taková hrůza, aby vás to odradilo od koupě. Přes 230V zásuvku dokážete nakrmit baterii za necelých 7 hodin, čímž se vlezete do časového okna mezi večerním zaparkováním a ranním výjezdem. Naštěstí je k dispozici konektor na DC nabíjení, který zvládne dobít 80% kapacity za 20 minut.

Pokud máte zájem o Chevrolet Spark EV, budete muset projít asi tou největší zkouškou. Ptáte se jakou? Dovozem. U nás v Česku se bohužel neprodává a je k dispozici pouze v Kalifornii a Oregonu, stejně jako rival Fiat 500e. V takové situaci si můžete vybrat jednu ze tří možností. Buď zvolíte dovoz, prohlédnete bazary u nás nebo hodíte okem po konkurenci. Výbornou náhražkou za Spark EV může být třeba Volkswagen e-Up.

Dva druhy chudé výbavy nenadchnou

Elektrický prcek je čtyřdveřový hatchback, který nabízí místa k sezení pro čtveřici dospělých. K dispozici jsou dva stupně výbavy s názvy 1LT a 2LT. Rozdíly jsou téměř nepatrné a většinou se týkají interiéru, takže na první pohled byste nic nepoznali. To je docela škoda, protože mohl Chevy dost vytěžit z individuálních úprav a zajímavých vzorů. Podobně jako Škoda Citigo.

S ohledem na celkovou částku za vůz je výbava dost bohatá a v určitých směrech i překvapující. Pro výbavu 1LT si kluci z automobilky připravili 15″ hliníková kola, bezklíčový vstup, tempomat, klimatizaci, vyhřívané sedadla a další vychytávky. Z pole technologií musíme určitě zmínit displej o úhlopříčce 17,8 centimetrů, Bluetooth konektivitu, napojení na Siri od Applu a rádio doplněné o šest reproduktorů.  Výbava 2LT přidává pouze čalounění z falešné kůže.

Jednoduchý interiér odpovídá ceně

Celkový dojem z interiéru je kladný. Designéři z Chevroletu se snažili udělat Spark EV co nejvíce minimalistický, aby dokázali stáhnout celkovou cenu za vůz co nejníž. Moc se nám líbí vzhled přístrojové desky, který lehce připomíná ukazatel rychlosti motorky. Zároveň neukazuje žádné zbytečnosti, které by mohly řidiče při jízdě rušit. Dominantou celého interiéru je pak velký displej na středovém panelu.

Chevrolet Spark EV interiér

Chevrolet Spark EV má upravenou přístrojovou desku, aby lépe odpovídala potřebám elektromobilu. Jednoduchá grafika nám dokáže ukázat aktuální rychlost a vzdálenost, kterou můžete ještě urazit. Infotainment systém MyLink s dotykovou obrazovkou má o něco lepší grafiku a šikovně poskládané menu tak, abyste i při jízdě rychle našli co hledáte. Hodně si dali záležet na integraci chytrých mobilů, které dokážou se systémem vozu komunikovat. Funkce jako internetové rádio, přečtení SMS nebo hlasové příkazy jsou hračkou. Jediné, co lze vytknout, je občasné nezaznamenání dotyku na obrazovce.

V autě se nebudete cítit stísněně díky vysoké poloze střechy. Hlavně pasažéři v přední části si užijí dostatek pohodlí a není problém cestovat delší vzdálenosti na jeden zátah. Jediný zádrhel může být pro některé řidiče volant, který se nedá polohovat. Musíte si tedy přizpůsobit sedadlo. Cestující vzadu si také přijdou na své s dobrým prostorem nad hlavou, nicméně budou muset pokrčit nohy kvůli nedostatku místa. Kufr je celkem prostorný, dohromady nabízí objem 275 litrů a při sklopených sedačkách dokonce 665 litrů.

Spark má 140 koní a stovku dá za 7 sekund

Chevrolet Spark EV má pod kapotou elektrický motor, který dokáže při plném zatížení vyprodukovat výkon až 105 kW a stovku zvládne za 7 sekund. To je slušná porce na tak malé auto, nemyslíte? A teď se podržte, protože točivý moment je ještě šílenější. Do sedaček vás zarazí jen těžko uvěřitelných 443 Nm. To je jen o 100 Nm méně než Ferrari 458 Italia, která má 570 rozzuřených koní! Všechna ta síla je poháněna energií z Li-Ion akumulátoru, který má kapacitu 21 kWh.

Podle evropské metriky EPA dokáže Chevrolet Spark EV ujet až 130 kilometrů, což podle majitelů není úplně nereálná hodnota. Nicméně pro takový dojezd musíte obětovat topení, klimatizaci a téměř veškeré funkce, které by mohly ždímat baterii. Proto se pravá dojezdová vzdálenost odhaduje na nějakých 90 kilometrů, což bohatě stačí na cestu do práce a zpátky. Pokud trpíte takzvaným „range anxiety“, raději se poohlédněte po elektromobilu Nissan Leaf nebo BMW i3.


Řezat zatáčky umí, ale adrenalin nečekejte

Jen stěží budete hledat rychlejší městský elektromobil než je Chevrolet Spark EV. Většina aut na baterky jezdí v ulicích elegantně a bez problémů, nicméně akcelerací se nevyrovnají. Pokud samozřejmě nezačnete porovnávat Chevy s vozem Tesla Model S. Překvapivě dobře funguje v zatáčkách, čemuž vděčí vyšší váze a nižšímu těžišti. Na dálnici působí ve vyšších rychlostech trošičku nestabilně, ale určitě vás doveze na místo bez problémů. Odhlučnění kabiny je také na skvělé úrovni a při jízdě městem neuslyšíte ani pneumatiky. Díky rekuperaci energie nemusíte skoro vůbec brzdit a ještě tím naženete trošku energie.

Prcek zvládl crash testy na jedničku

Elektrický Chevy nemá nějak odlišné bezpečnostní prvky než jejich ostatní modely. Mezi ty hlavní můžeme zařadit systém ABS, kontrolu trakce a klasické airbagy. Konektivita s americkou službou OnStar zahrnuje okamžité oznámení nehody, žluté anděly, vzdálené odemknutí vozu a vypnutí motoru při krádeži.

Chevrolet Bolt EV má průměrnou brzdnou dráhu, stejně tak jako jeho rivalové. Při jízdě 100 km/h dokáže zastavit během 37 metrů. Při crash testech pořádaných institucí IIHS si také nevedl vůbec špatně a při dost těžkých bouračkách dokázal udržet při životě všechny své pasažéry. Díky své hmotnosti se hůř dostane na střechu než jeho benzínový sourozenec.

[aps_product_sz id=“2013″]

Jaká je Chevrolet Spark EV cena v USA?

Jak už jsme podotkli na začátku článku, tak tento městský ďáblík se bohužel u nás nedá koupit. Je to opravdu škoda, protože takto dostupný elektromobil se každý den nevidí. Nejspíš by sice nemohl být hlavním autem rodiny, nicméně jako druhé nebo třetí by byl Spark EV úžasný. Zajet do práce, vyzvednout děti ze školy a nakoupit lze zvládnout i s takovým dojezdem na jedničku a ještě zbyde plno šťávy na zítřek. Nový model stojí v Kalifornii okolo 560 000 Kč, po odečtení peněžních úlev se kupující dostane na hranici 450 000 Kč. Do tabulky jsme vám zapsali důležité technické specifikace.

Výkon Zrychlení (0-100 km/h) Baterie Dojezd
105 kW 7,5 s 21 kWh 130 km

Líbí se vám myšlenka prodeje Sparku EV v Česku?

Zdroje: plugin-magazine.com, cars.com, youtube.com