Pojem černá skříňka znají lidé spíše z letadel jako shromaždiště všemožných dat letu, v autě si pod tímto pojmem představíme hlavně kamery. Věděli jste ale, že opravdu existují i černé skříňky do auta, které shromažďují bez nadsázky každý váš pohyb? Pojďme se v článku podívat, jaké jsou dnešní typy a možnosti černých skříněk.

Není černá skříňka jako černá skříňka

Vyslovíte-li pojem černá skříňka, většina si vzpomene na dokumenty a filmy o letecké nehodě, kde se právě toto zařízení stane nejhledanějším prvkem. Jsou v něm totiž ukryty důležité informace o průběh letu, které mohou prozradit, co se vlastně stalo. Spojení černé skříňky do auta však převzalo v moderní době trochu jinou podobu – stále více v něm lidé vidí kamery do auta, které jsou stále oblíbenější. I automobily ale mají své černé skříňky v pravém slova smyslu – tzv. systémy EDR.

Event data recorder – ví o vašem řízení takřka vše

EDR, neboli záznam dat událostí, sídlí v autě již delší dobu. V počátcích sloužil hlavně jako zdroj informací pro airbagy, aby došlo k jejich včasnému a správnému vypuštění. Postupem času se tato jednotka stále zdokonalovala a začala shromažďovat v reálném čase spoustu jiných informací. Dnes lze z těchto údajů vyčíst nejen vaši rychlost a lokaci, ale i třeba polohu pedálů nebo natočení volantu. Zatímco nasazení jednotek EDR je v USA pro automobily povinné, v Evropě je zatím situace nejasná.

Někteří výrobci již EDR do svých vozů nasadili i v Evropě, o této technologii ale většina společností taktně mlčí. Problémem u EDR je i způsob, jak se vlastně k datům dostat – nezbytný je nejen speciální software a hardware, ale také znalosti z dané problematiky. Pro běžného vlastníka auta je prakticky nemožné se k datům z EDR dostat i v případě, že jím jeho automobil disponuje. V některých státech USA mohou být data z EDR použita v případě prošetřování nehody u soudu, někde lze použít tyto údaje i bez souhlasu vlastníka vozidla. V Evropě ale taková možnost zatím neexistuje, i když se o tom v posledních letech mluví stále častěji.

Systémy EDR, neboli černé skříňky do auta v pravém slova smyslu, dnes nejspíše sídlí ve většině nových a moderních automobilů. Slouží ale spíše jako sběr dat pro samotné automobilky, které díky nim mohou své systémy dále zdokonalovat. O jejich reálném využití pro české řidiče a soudní spory se však prozatím pouze mluví a na nasazení si budeme muset ještě chvíli počkat.

Kamery do auta – trend poslední doby

Vraťme se ale k zařízení, které si dnes většina představí pod pojmem černé skříňky do auta. Kamery, které se připevní na čelní sklo a palubní desku, se stávají stále oblíbenějšími, protože na silnicích s přibývajícím počtem řidičů roste množství případů, kdy stojí slova proti slovům. A právě videozáznam z kamery řidiče by mohl jednoznačně dokázat, kdo byl pravým viníkem. Jak už to ale se zákony a vymoženostmi moderní doby bývá, není to úplně tak snadné. Nevhodné použití kamery může přinést dokonce pokutu vám, přestože jste v případě nehody nevinní.
cerna-skrinka-kamera

Jsou kamery do auta v Česku legální?

Ohledně použití kamery v automobilech panují dodnes dohady a situace není pro běžné řidiče úplně jasná. Problémem je i to, že se státy staví k použití těchto zařízení různě. Zaměřme se ale na naše končiny, kde je používání kamer do auta legální. Musíte však dodržet několik pravidel:

  • kamera nesmí být umístěna v zorném poli řidiče,
  • záznamy musí sloužit vlastním potřebám a nesmí být sdíleny s dalšími osobami (internet apod.),
  • záznamy nesmí obsahovat prvky identifikace jiných osob či SPZ apod.

Při splnění těchto pravidel můžete kameru v automobilu bez problémů vozit a nahrávka, pokud nebude porušovat pravidla výše, může být v případě soudních sporů použita. Je to však vždy na posouzení soudem a nahrávka nemusí nakonec jako platný důkaz posloužit. Pokud viník nehody měl rovněž kameru v autě, záznam poskytnout nemusí – svědčil by totiž sám proti sobě.

Na trhu je kamer spousta, vyhněte se nejlevnějším modelům

Výběr kamer je na trhu opravdu pestrý a při pohledu na pulty českých obchodů si není snadné vybrat. Palubní kamery dnes povětšinou nabízí srovnatelnou kvalitu záznamů za dobrých světelných podmínek, pomyslný chleba se však láme při nočních záznamech. Zde zpravidla levnější modely výrazně zaostávají a noční záběry se mohou stát nepoužitelné. Kvalitnější kamery mají zároveň širší úhel záběru, podporu GPS, možnost ovládání smartphonem i další chytré asistenty.

cerna-skrinka-cerna-skrinka
Takhle by rozhodně umístění kamer vypadat nemělo – brání totiž ve výhledu řidič hned několik kousků

Smartphony jako černé skříňky i kamery v jednom

Telefony jsou každým rokem chytřejší a pomalu nahrazují funkce jiných, dříve samostatných, přístrojů. Bylo tedy jen otázkou času, kdy někdo přijde s řešením, které by umožnilo mobilním telefonům sledovat a číst údaje z našeho automobilu. Poslední roky si získává stále větší oblibu spojení tzv. OBD adaptéru a aplikace v mobilním telefonu. Malá krabička, která se zapojí do servisní zásuvky automobilu, dokáže číst a přenášet údaje z řídící jednotky do telefonu, kde je následně zpracovává speciální aplikace.

cerna-skrinka-obd-adapter
OBD adaptér, který se připojí do servisní zásuvky automobilu

Snadno a rychle lze vyčíst informace o rychlosti, okamžité i průměrné spotřebě, dojezdu, ujeté vzdálenosti a další. Součástí je i možnost prohlížet chybové hlášení řídící jednotky, sledovat polohu a upozornit vás například při krádeži vozidla a změně jeho polohy. Podobný projekt spustil třeba i český operátor T-Mobile, který dodává OBD krabičku s vlastní SIM kartou a aplikací. Některé aplikace pro spojení s OBD adaptérem umožňují i nahrávat obraz a mohou tedy posloužit současně jako černá skříňka i palubní kamera do auta.

cerna-skrinka-obd
Důležité údaje z řídící jednotky jsou živě přenášeny na displej telefonu

Kam tyto technologie směřují?

Samotné automobily jsou stále chytřejší, a to nejen z pohledu pohonu a paliv, ale i dalších chytrých funkcí. Černé skříňky, kamery i OBD diagnostiky ukazují, kam až dnešní možnosti sahají. Některé automobilky (například Tesla či BMW) již umožňují propojit mobilní telefon s automobilem, sledovat jej a do jisté míry i ovládat. Dá se předpokládat, že za několik let budou tyto technologie již standardní součástí automobilů a jejich ovládání bude mít z velké části na starosti právě mobilní telefon, který budeme nosit stále s sebou.