Uvažujete poslední dobou, že zakoupit elektromobil může být výhodná investice? Dnešní článek vám pomůže se rozhodnout. Vypíchneme ty nejpodstatnější informace, které je dobré do začátku vědět. Vysvětlíme si, kdy a proč se (ne)vyplatí elektromobil koupit – zvlášť, když cena elektromobilu je často několikanásobně vyšší než cena běžného auta se spalovacím motorem.

Cena elektromobilu – komu se vyplatí?

Jako první je potřeba zmínit, že elektromobil se vyplatí lidem, kteří mají velký nájezd kilometrů ročně. Proč? Důvod je jednoduchý – cena elektromobilu je cca 2x vyšší, než pořizovací cena auta se spalovacím motorem ve stejné třídě. Předtím, než výrazně zatížíte váš rozpočet, je potřeba důkladně zvážit všechna pro a proti.

Naopak běžné automobily jsou na tom s cenovkou mnohem lépe. Ty nejlevnější koupíte v různých akcích za méně než 200 tisíc korun. Nehledě na to, že si můžete pořídit i „ojetinu“. To samozřejmě můžete i u elektroauta, avšak u těch prozatím cena tolik neklesá a to z jednoho prostého důvodu – na elektromobily se čeká! Poptávka převyšuje nabídku a tak tyto auta neztrácejí tak razantně na hodnotě.

[alert-note-svetandroida title=“Zajímavost: “ icon=“wheel“]Movitější majitelé, kteří nechtějí čekat na vyrobení svého elektromobilu, jsou ochotni nabídnout čerstvému majiteli tučnou přirážku a tak se dá říct, že v některých případech cena elektromobilu po vyjetí z továrny naopak roste. :)[/alert-note-svetandroida]

Za jak dlouho se elektromobil vyplatí?

Začněme však přemýšlet dlouhodobě – kolik peněz dáte za pravidelnou údržbu, opravy a hlavně palivo do běžného auta se spalovacím motorem? Pokud již takové auto máte, dovedete si představit, že všechny věci nejsou záležitosti pár korun.

Ve výsledku se dopočítáte k opravdu zajímavým číslům. Pro lepší představu jsme udělali tabulku, ve které jsme využili zdrojové informace EONu. Ta nám alespoň přibližně pomůže zorientovat se v tom, kdy může být elektromobil výhodná koupě a kdy raději ještě chvíli počkat. V potaz bereme ceny levnějších aut a elektromobilů a vycházíme z předpokladu, že 1 kilometr vyjde s benzínovým pohonem na 1,6Kč, CNG 0,9Kč/km a elektroauto 0,5Kč za kilometr.

Typ vozidla Pořizovací cena Náklady na palivo 400 000 km Celkové náklady
Auto na benzín 200 000 Kč 640 000 Kč 840 000 Kč
Auto na plyn (CNG) 270 000 Kč 360 000 Kč 630 000 Kč
Elektromobil 600 000 Kč 200 000 Kč 800 000 Kč

I když je tedy prvotní investice do elektromobilu mnohem větší, během několika let provozu a hlavně najetých kilometrů se vyplatí. Pokud navíc vlastníte solární panely s dostatečným výkonem, můžete mít provoz vašeho miláčka doslova za hubičku.

Tabulka počítá hlavně s nabíjením na placených stanicích. V Česku však existuje i několik nabíjecích stanic, které jsou stále zdarma. Provozovatelé jako ČEZ nebo E.ON mají alespoň některé své stanice pro veřejnost zdarma. Většinu najdeme příhodně v nákupních centrech. Co se týče PRE (Pražská energetická), tak ti bohužel zdarma nemají ani jednu ze svých stanic.

elektromobil

Kde nabíjet?

V současné době víme o trojici spolehlivých webů, které se specializují na zmapování všech dobíjecích stanic v Česku. První z nich je web Evmapa.cz – najdeme tam jak stanice společností ČEZ a E.ON, tak i soukromníků. Druhý web je provozován přímo Skupinou ČEZ pod doménou Elektromobilita.cz, kde lze najít pouze jejich dobíjecí stanice. Pokud vlastníte elektromobil Tesla, tak mapu Superchargerů najdete na oficiálních stránkách společnosti. A poslední, která monitoruje i nabíjecí stanice za hranicemi naší republiky je Plugshare.com, která navíc nabízí i aplikaci pro chytré telefony (Android, iOS).

[appbox googleplay com.xatori.Plugshare]

Další síť nabíjecích stanic roste díky programu PREmobilita, kterou zahájila Pražská energetika a.s. Na svém webu o projektu mají také šikovnou mapu, z které se dozvíte místo instalace i detailní popis nabíječky. Soustředí se zejména na větší města u nás – Praha, Brno, Ostrava.

Nejen v Česku, ale i v zahraničí se poslední dobou rozmáhá otravný nešvar. Spousta řidičů elektromobilů nechává své miláčky připojeny k nabíjecím stanicím, i když mají plně nabito. Americká automobilka Tesla Inc. se rozhodla netolerovat počínaní některých uživatelů a zavedla sankce. A to takové, že pokud máte již nabito a blokujete tak elektrostojan pro případné další zájemce, platíte jako byste nabíjeli a v některých případech i dráž.

Co se týče nabíjecích stanic ČEZ a EON, tak u nás zatím tyto pokuty nehrozí – jsou platné pouze u Superchargerů společnosti Tesla. Rozhodně by však měla existovat nějaká řešení jako například automatické odpojení nabíječky při dosažení plného nabití. V současnou chvíli se nabíječka odpojí od vozu pouze v případě, že elektroauto odemknete.

[aps_product_sz id=“8″]

Pro jaký elektromobil se rozhodnout?

V současné době není na trhu tak velký výběr jako u aut se spalovacími motory. To však neznamená, že si nelze vybrat. Zde je šest těch nejpopulárnějších vozů, které jezdí po českých silnicích nebo je Češi nejvíce vyhledávají na internetu. Další modely najdete v našem katalogu chytrých aut. Ceny jsou pouze orientační a liší se dle výbavy daného vozu.

Elektromobil Cena (Kč, základní) Výkon (kW) Baterie (kWh)
Tesla Model S 2 000 000 310 70-90
BMW i3 915 000 125 18,8
Nissan Leaf 715 300 80 30
Kia Soul EV 850 000 81 27
Peugeot iOn 720 000 47 16
Hyundai Ioniq Electric 700 000 90 28

Doporučujeme však na koupi nového auta do zásuvky nespěchat. Zhruba na konci letošního roku se dočkáme Modelu 3 společnosti Tesla, který již bude cenově mnohem lépe dostupný. Základní cena elektromobilu bude 35 000 dolarů (cca 890 000Kč), přičemž získáte pravděpodobně nejlépe vybavené auto ve své třídě. Plánovaný dojezd u základní verze bude přibližně 350 kilometrů. Bohužel pro nás, Model 3 si předobjednalo více než 400 000 zákazníků a tak nezbude nic jiného, než si na něj v příštích několika letech počkat, nebo sáhnout po jiném modelu.

[aps_product_sz id=“48″]

Jaký elektromobil byste si koupili vy?

Zdroje: eon.cz, tesla.com