Výrobce elektrických autobusů Proterra nedávno vybral na investicích od různých společností přes 140 milionů dolarů. Sotva však tato akce skončila, vyhlašují další kolo investicí s cílem 55 milionů dolarů. Na tuto příležitost slyšely firmy BMW a Al Gore, které zainvestovaly podstatnou část cíle. Proterra tvrdí, že už dodali městům více než 380 elektrobusů a objednávky na další se množí. Peníze použijí na zvýšení produkce.

Společnost vybere investici 55 milionů dolarů na zvýšení produkce v Jižní Karolíně a Los Angeles. Zatím jsme prodali přes 400 elektrobusů městům jako Seattle, Dallas, Nashville a další. Proterra zároveň stále najímá šikovné vývojáře, kteří posunou projekt dále.

Přebírá Proterra zaměstnance?

Proterra nedávno najala člověka, který pracoval jako viceprezident výroby v Tesle. Ten je nyní v továrně blízko Jižní Karolíny. O tom, že se v Silicon Valley dlouhodobě bojuje o dobré vývojáře není pochyb. Jak bude Proterra i ostatní společnosti čím dál více nabírat, inženýři si budou moci pískat – o práci zavadí na každém kroku. To poté prospívá i celkové ekonomice státu.

Sledování vývoje elektrifikace

Stejně jako u Tesly, i tady bude velmi zajímavé sledovat finanční vývoj společnosti, která se zásadně věnuje elektrifikaci vozů. Generální ředitel Proterry Ryan Popple tvrdí, že elektrické autobusy budou levnější než dieselové či CNG, to vše do deseti let. Jejich elektrobusy dokáží na jedno nabití baterie brázdit město celý den. Odhadovaný dojezd je 560 kilometrů díky masivnímu 640 kWh akumulátoru. Jediné, co na celé věci nepotěší je cena. Ta se vyšplhá v USA na téměř 19 000 000 Kč.

Líbil by se vám takový elektrobus v ČR?

Zdroje: electrek.co, wired.com