Současný ředitel společnosti Tim Cook v rozhovoru pro magazín Bloomberg povídal o autonomních systémech, které jsou v posledních letech zásadní technologií. Zvlášť v elektromobilech, kde jedním ze stěžejních prvků je autopilot – vůz tedy řídí bez asistence řidiče. S tímto přelomovým systémem přišla na trh americká Tesla, která jej uvedla u svého prvního úspěšného produkčního vozu Model S. Apple autonomní systém je pro společnost klíčová technologie, která se do budoucna bude čím dál tím více řešit.

Apple autonomní systém v elektromobilu?

Pár let zpátky se ve velké míře spekulovalo o elektromobilu, který by nosil značku Applu. Měl to být ten nejpokročilejší vůz s robotickým řízením a zvlášť mezi fanoušky technologické společnosti to bylo žhavé téma. Firma je známa svými produkty a vzájemnou provázaností – umíte si představit, že by s vámi auto komunikovalo stejně jako ostatní zařízení? Jsou to však všechno jen spekulace, které se nikdy nepotvrdily a nejspíš k nim nikdy nedojde.

S jistotou můžeme říct jediné – Apple pracuje na vlastním řešení autonomního řízení. Není vůbec jisté, k čemu takový systém společnosti bude. To přiznává i sám Tim Cook v rozhovoru. Zároveň s uznáním přidává, že projekt s umělou inteligencí je jeden z nejtěžších, na kterém lze v současnosti pracovat.

Tim Cook, ředitel Apple

Testování robotických aut

Co nepotvrdil ani nevyvrátil je fakt, že Apple již dávno testuje robotická auta v Kalifornii, kde si před nějakým časem vyžádali povolení. Bohužel zatím testují v opravdu malém měřítku na rozdíl od ostatních firem. Například Tesla, Google nebo Uber má v běžném provozu už desítky aut. To se teď bavíme o prototypech, ne finálních autech. Kdybychom brali čistě již produkční vozy, tak Tesla vede s přehledem o desítky/stovky tisíc.

Myslíte, že Apple bude produkovat vlastní vůz?

Zdroj: bloomberg.com