Menu

Akcie Tesly stále rostou, za červen slaví nárůst o 12%

Akcie Tesly stále rostou, za červen slaví nárůst o 12%

Automobilka ze Silicon Valley ještě nevyrobila ani jeden kus Modelu 3, avšak akcie jen rostou. Na silnicích jsme mohli spatřit hned několik prototypů, včetně videa z testovací trati. Produkce lidového vozu se spustí už za pár dní, Elon Musk by chtěl začít na začátku července. My si nyní můžeme jen představit, jak akcie Tesly doslova raketově narostou po odhalení konečného vozu. A co teprve, až začnou plnit plánovanou výrobní kapacitu 10 000 aut týdně?

Jsou akcie Tesly jen nafouknutá bublina?

Teslu neberte jen jako krále výrobců elektromobilů. Jméno automobilky je dobře známo i na burze NASDAQ, kde zažívá nejlepší období za svou existenci. Je jen opravdu málo společností, do kterých se vyplatilo investovat tento rok. Pokud patříte mezi šťastlivce, připsali jste si od začátku roku profit něco málo přes 79 procent. Časopis Fortune 500 dokonce zapsal Teslu do seznamu nejhodnotnějších firem, kde si zatím drží 383. místo. Po tomto úspěchu věří investoři automobilce ještě více a svých akcií se jen tak nevzdají. Ti, co si mysleli, že akcie Tesly jsou jen nafouknutá bublina nyní přemýšlí opačně.

Vývoj Tesla akcií za měsíc červen

Exploze akcií po vydání Modelu 3

Největší nárůst předpokládáme ihned po startu produkce Modelu 3. I když se může ze začátku zdát, že výroba bude trvat celou věčnost, není tomu tak. Tesla plánuje začít vyrábět zhruba 5000 vozů týdně, později po správné optimalizaci výrobního procesu chtějí toto číslo zvýšit na 10 000. To je doslova raketová rychlost, se kterou snad stihnou dodat většinu aut do pár let. Jako první se mohou na lidový elektromobil těšit zaměstnanci Tesly a SpaceX, později ostatní zákazníci z USA. K nám do Evropy se dostanou až za 2 roky, což potvrdil i prodejce Tesly Dominik Hasala pro náš magazín.

Tesla model 3

Tesla 3

  • Typ pohonu Elektro
  • Uvedení na trh 2017
  • Operační systém Tesla proprietární
  • Dojezd 350 km
  • Cena při uvedení na trh 1 000 000 Kč
  • Motor N/A

Co dále ovlivňuje jejich cenu?

O čem se méně mluví jsou Powerpacky a Powerwally. I když u nás v Česku tato technologie zatím není příliš rozšířená, zvlášť v USA a Austrálii se ji daří výborně. Elon Musk sice nedostal velkou zakázku v Jižní Austrálii, nicméně si tím udělal slušnou reklamu. Město Sydney si od něj objednalo 500 kWh stanici a k tomu se několikanásobně zvýšila poptávka Powerwallů v zemi.

Stavba Gigafactory také zatím probíhá podle plánu a co je důležitější, tak od začátku tohoto roku vyrábí nové baterie 2170, na kterých pracuje Tesla společně s Panasonicem. Články se momentálně vyrábí pro Powerpacky, Powerwally a nově pro elektromobily. Nový typ baterií uvidíme pouze u Modelu 3, stávající modely zůstanou z technických důvodů u článku 18650.

Jaká bude hodnota akcií po startu Modelu 3?

Zdroj: nasdaq.com